Rajoni

‘Valvisni nga një flamur kudo që jeni’, Vuçiç ‘kërkon të ‘mobilizojë’ të gjithë serbët në ditën e unitetit dhe lirisë së vendit

Vuçiç në fjalën e tij i ka kërkuar çdo qytetari serb që pikërisht sot të gjithë të valvisin flamurin serb në shtëpitë dhe ballkonet e tyre.
Featured image of article: ‘Valvisni nga një flamur kudo që jeni’, Vuçiç ‘kërkon të ‘mobilizojë’ të gjithë serbët në ditën e unitetit dhe lirisë së vendit Aleksander Vucic

SERBI- Presidenti serb njëkohësisht dhe kreu i forcave të armatosura, Aleksandër Vuçiç ka marrë pjesë sot në një ceremoni me rastin e ditës së unitetit, lirisë dhe flamurit kombëtar.

Vuçiç në fjalën e tij i ka kërkuar çdo qytetari serb që pikërisht sot të gjithë të valvisin flamurin serb në shtëpitë dhe ballkonet e tyre.

Thirrja e tij nuk i drejtohet vetëm shtetasve serb brenda kufijve por edhe komunitetit në Bosnje, atij të republikës Serbska si dhe serbëve nga të gjithë vendet e tjera duke përmendur dhe Kroacinë  që luftoi me pakicën e saj serbe në vitet 1991-1995.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë, deputeti Milorad Pupovac, udhëheqës i Partisë së Pavarur Demokratike Serbe dhe Këshillit Kombëtar Serb (SNV) që përfaqëson pakicën serbe më Kroaci, u distancua nga thirrja e Vuçiç e tha se pavarësisht pritshmërive, do të bënte gjithçka në mënyrë që 15 shtatori të mos prishë marrëdhëniet etnike në Kroaci ose marrëdhëniet mes Kroacisë dhe Serbisë.

Vuçiç mori pjesë në një ceremoni që u mbajt nga Ministria e Brendshme serbe ku u shpalosësh mjete ushtarake dhe armë të ushtrisë serbe. Vuçiç sot do të takojë në Beograd përfaqësuesit e Listës Serbe.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment