Bota

Vaksinat COVAX shkojnë në më shumë se 100 vende, deri tani janë shpërndarë 38,4 milion doza në të gjithë botën

Programi ofron një rrugë shpëtimi për vendet me të ardhura të ulëta në veçanti, duke i lejuar ata në shkallën e parë të inokulojnë punonjësit shëndetësorë dhe të tjerët në rrezik të lartë, edhe nëse qeveritë e tyre nuk kanë arritur të sigurojnë vaksina nga prodhuesit.
Featured image of article: Vaksinat COVAX shkojnë në më shumë se 100 vende, deri tani janë shpërndarë 38,4 milion doza në të gjithë botën Foto Ilustruese

GJENEVË– Struktura e vaksinave COVAX ka shpërndarë gati 38.4 milion doza të vaksinave COVID-19 në 102 vende dhe ekonomi në të gjithë gjashtë kontinentet, gjashtë javë pasi filloi të mbushte furnizimet, sipas një deklarate të bërë sot.

Programi ofron një rrugë shpëtimi për vendet me të ardhura të ulëta në veçanti, duke i lejuar ata në shkallën e parë të inokulojnë punonjësit shëndetësorë dhe të tjerët në rrezik të lartë, edhe nëse qeveritë e tyre nuk kanë arritur të sigurojnë vaksina nga prodhuesit.

Por ka pasur disa vonesa, tha aleanca e vaksinave GAVI dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë në një deklaratë.

Sipas Reuters, disponueshmëria e zvogëluar e disa dërgesave të vonuara në Mars dhe Prill, dhe shumica e prodhimit të Institutit të Serumit të Indisë, i cili bën vaksinën AstraZeneca, po mbahet në Indi, ku infektimet ditore tejkaluan 100,000 për herë të parë të hënën.

Ishulli i Karaibeve, Shën Lucia u bë vendi i 100-të që mori vaksina përmes COVAX. Irani, gjithashtu duke luftuar një normë rekord të infektimeve është një tjetër marrës i kohëve të fundit. 102 vendet e arritura deri më tani përfshijnë 61 përfitues nga një mekanizëm i financuar në thelb nga donatorët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus të hënën e quajti atë një “travest” që disa vende ende nuk kishin vaksina të mjaftueshme për të filluar inokulimin e punonjësve shëndetësorë dhe më të prekshmit.

GAVI tha muajin e kaluar se kishte në plan të dorëzonte 237 milion doza të vaksinës AstraZeneca – e cila është prodhuar me kosto për disa dollarë në dozë dhe nuk kërkon ftohje të përparuar të disa vaksinave të tjera të koronavirusit – në 142 vende deri në fund të vitit Mund.

“COVAX mund të jetë në rrugën e duhur për t’u ofruar të gjitha ekonomive pjesëmarrëse në gjysmën e parë të vitit, megjithatë ne ende përballemi me një sfidë të frikshme ndërsa kërkojmë t’i japim fund fazës akute të pandemisë”,- tha shefi ekzekutiv i GAVI, Seth Berkley në deklaratë.

Sidoqoftë, COVAX ende pret të japë të paktën 2 miliardë doza këtë vit 2021 dhe të diversifikojë ofertën përtej fotografive të AstraZeneca dhe Pfizer që po ofron aktualisht.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment