Bota

Vaksina kineze kundër COVID-19 mund të jetë gati për publikun në nëntor

Mediat e huaja kanë shkuar se vaksina kineze do të jetë gati për përdorim në publik në muajin nëntor, siç raportojnë edhe zyrtarët e Qendrës së Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve në vend.
Featured image of article: Vaksina kineze kundër COVID-19 mund të jetë gati për publikun në nëntor Foto ilustruese

KINË–  Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar një situatë të vështirë në mbarë botën pasi ditë pas dite po shënohen viktima dhe raste të reja me Covid-19.

Ndërkohë shumë kompani po punojnë për krijimin e një vaksine kundër koronavirusit, gjithashtu edhe në Kinë sikurse në çdo vend të tjetër të botës po zhvillohen vaksina e shumë kërkuar.

Mediat e huaja kanë shkuar se vaksina kineze do të jetë gati për përdorim në publik në muajin nëntor, siç raportojnë edhe zyrtarët e Qendrës së Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve në vend.

Kina ka 4 vaksina të Covid-19 në fazat përfundimtare të provave klinike. Të paktën 3 prej tyre janë ofruar ndaj punëtorëve të shëndetësisë  nën një program të përdorimit emergjencë të nisur në Korrik.

Provat klinike të fazës së tretë po ecin mirë dhe vaksinat mund të jenë gati për publikun e përgjithshëm në Nëntor apo Dhjetor, sipas ekspertes së biosigurisë tek Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve, Guizhen Ëu.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndër të tjera ajo tha se nuk ka patur asnjë simptomë anormale në muajt e fundit, pasi ka marrë një vaksinë eksperimentale në muajin Prill dhe nuk dha detaje se kush vaksinë do të jetë gati.  Një  njësi e gjigantit shtetëror të farmaceutikës Sinopharm dhe kompania Sinovac që listohet në bursat në SHBA, po zhvillojnë 3 vaksinat që ndodhen nën programin e përdorimit emergjencë.

Ndërsa një vaksinë e katërt po zhvillohet nga CanSino dhe është miratuar për përdorim nga ushtria kineze në Qershor.  Sinopharm bëri të ditur në Korrik se vaksina mund të jetë gati për publikun në fund të këtij viti, pas përfundimit të fazës 3 të provave.  Prodhuesit botëror të vaksinave po garojnë për të krijuar një injeksion efektiv ndaj virusit, që ka lënë mbi 933,000 persona të vdekur.

Burimi: globaltimes

A.C/Dosja.al

Shto Koment