Bota

Vaksina anti-Covid/ BE-ja do të firmosë ditën e nesërme marrëveshjen me kompaninë ‘Moderna’ për 160 milionë doza

Me anë të një postimi në Twitter, Ursula von der Leyen ka thënë se BE-ja e ka arritur një marrëveshjen me kompaninë amerikane lidhur me blerjen 160 milionë dozave të vaksinës që ende nuk ka dale në treg. Ndërkohë, ajo ka treguar se kjo marrëveshje do të zyrtarizohet ditën e nesërme.
Featured image of article: Vaksina anti-Covid/ BE-ja do të firmosë ditën e nesërme marrëveshjen me kompaninë ‘Moderna’ për 160 milionë doza

BRUKSEL- Presidentja e Bashkimit Europian Ursula von der Leyen ka njoftuar ditën e sotme se Bashkimi Evropian do të nënshkruaj një kontratë të re me kompaninë farmaceutike “Moderna” lidhur me sigurimin e vaksinës anti-Covid.

Me anë të një postimi në Twitter, ajo ka thënë se BE-ja ka arritur një marrëveshje me kompaninë amerikane lidhur me blerjen e 160 milionë dozave të vaksinës që ende nuk ka dal në treg. Ndërkohë, ajo ka treguar se kjo marrëveshje do të zyrtarizohet ditën e nesërme.

“Nesër ne do të aprovojmë një kontratë të 6-të për deri në 160 milion doza të
@moderna_tx vaksina. Ne jemi duke ndërtuar një nga portofolet më të plotë të vaksinave # COVID19 në🌍Vaksinat e sigurta dhe efektive mund të na ndihmojnë t’i japim fund pandemisë,”-thuhet në postim.

Postimi i plotë:

Vaksinat anti-Covid deri tani janë prodhuar tre. Vaksina e parë është prodhuar nga Pfizer dhe BioNTech dhe është 95% efektive. E dyta është nga AstraZenca e cila pritet që të dalë në dhjetor, ndërsa vaksina e fundit është prodhuar nga Moderna me efikasitet 94,5%. Ende nuk është bërë se ditur saktësisht se kur do të filloj shpërndarja e vaksinave në të gjithë vendet e tjera të botës, pasi kompanitë nuk kanë doza të mjaftueshme për të gjithë vendet.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment