Bota

Vaksina anit-Covid në Serbi, italianët dyndje kërkesash për të marrë një dozë

Në zyrat e konsullatës serbe në Milano, si në ato të ambasadës në Romë, ka pushime. Megjithatë, telefoni nuk pushon dhe Email-et bllokohen nga kërkesat e shumta të personave që kërkojnë të vaksinohen atje.
Featured image of article: Vaksina anit-Covid në Serbi, italianët dyndje kërkesash për të marrë një dozë Radmila Selakoviç

ITALI– Të gjitha rrugët çojnë në Serbi, një destinacion i ri turistik pranverë-verë. Ajo që tërheq është magneti i vaksinës.

Në zyrat e konsullatës serbe në Milano, si në ato të ambasadës në Romë, ka pushime. Megjithatë, telefoni nuk pushon dhe Email-et bllokohen nga kërkesat e shumta të personave që kërkojnë të vaksinohen atje.

”Avokatët, sipërmarrësit, profesionistët e pavarur, madje edhe studentët që përqendrohen në një horizont të ri të udhëtimit. Mjekët apo punonjësit shëndetësorë italianë, të cilët kanë bërë dozën e parë në Itali dhe po pyesin, sepse nëse detyrohen të vaksinojnë ata do të preferojnë opsionin Sputnik, duke emigruar në Ballkan “,- shpjegon Radmila Selakoviç, konsullja e Serbisë në Milano për dy vjet.

Kërkesat për rezervim

Sipas Milano.it, bumi i kërkesave ditët e fundit ka intensifikuar edhe thirrjet telefonike me Ministrinë e Shëndetësisë. Nga konsullata ata duan të kuptojnë nëse në Beograd janë gati të trajtojnë një rritje të mundshme të rezervimeve.

Në Serbi jetojnë 7 milion njerëz, kështu që nuk ishte e vështirë për të filluar fushatën e vaksinimit me një ritëm të shpejtë. Dhe ka furnizime mjaftueshëm edhe për të huajt. Thjesht regjistrohuni në portalin qeveritar, pa pengesat e një gjuhe që nuk është e detyrueshme.

Strategjia e vaksinimit në Serbi u bazua në shpërndarjen e vaksinave, veçanërisht atyre kineze, edhe në vendet të cilat nuk kishin mundësi të administronin asnjë dozë. Kështu për disa javë Serbia arriti të bëhej Meka e vaksinës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në bazë të strategjisë ekziston një diplomaci e shkëlqyeshme e vaksinimit që ka lejuar një bollëk dozash, në veçanti të atyre kineze, deri tani më të administruarat, sepse duke qenë e lartë, oferta nuk ka pse të vijë në radhë. Kështu për disa javë Serbia arriti të bëhej meka e vaksinës. Dhe duke pasur parasysh fillimin e butë të fushatës në Itali, shumë janë bashkuar duke kërkuar rrugë alternative të udhëtimit në Net.

Pasi lexuan për marrëveshjet me Rusinë për Sputnik, ka nga ata që kanë shpresuar në pistën e San Marinos.

“Më kot ne jemi bombarduar me pyetje, jo vetëm nga Italia, por edhe nga Franca, Zvicra dhe pjesa tjetër e Evropës,” – thonë ata nga Instituti për Sigurimet Shoqërore.

Disa hapësira janë hapur në Vatikan, ku jo vetëm familjarët e banorëve vaksinohen, por edhe ata që hyjnë për arsye pune. Kjo ëshë një politikë e përhapur në botë, ku në Katar, kush kalon “fiton” një vaksinë.

(d.a/dosja.al)

 

Shto Koment