Rajoni

“Ushtruan trysni mbi qeverinë.” Kongresmeni Engel dhe senatori Menendez letër Pomepos: Të shqetësuar me qasjen amerikane ndaj Kosovës dhe Serbisë

Engel dhe Menendez paralajmëruan sekretarin e shtetit se qasja brutale e administratës se vendit te tyre ndaj Kosovës penalizon padrejtësisht qeverinë e re dhe se fushata kundër pavarësisë së Kosovës  të dhe lidhjet e saj të ngushta me Kremlinin, kanë mbetur të pakontrolluara nga SHBA.
Featured image of article: “Ushtruan trysni mbi qeverinë.” Kongresmeni Engel dhe senatori Menendez letër Pomepos: Të shqetësuar me qasjen amerikane ndaj Kosovës dhe Serbisë Menendez, Pompeo dhe Engel

SHBA– Ligjvënësi Eliot Engel dhe senatori Bob Menendez, kanë deklaruar ditën e djeshme se janë të  shqetësuar për faktin se Shtetet e Bashkuara ushtruan trysni mbi qeverinë e Kosovës për heqjen e tarifave ndaj mallrave serbe, por nuk po ushtrojnë trysninë e duhur mbi Beogradin për të ndalur fushatën e tij kundër pavarësisë së Kosovës.

Përmes një letre që i dërguan Sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo, dy ligjvënësit shprehën shqetësimin e tyre mbi qasjen e administratës së presidenti Donald Trump ndaj Kosovës dhe Serbisë.

Ndër të tjera në letër Engel dhe Menendez paralajmëruan sekretarin e shtetit se qasja brutale e administratës se vendit te tyre ndaj Kosovës penalizon padrejtësisht qeverinë e re dhe se fushata kundër pavarësisë së Kosovës  të dhe lidhjet e saj të ngushta me Kremlinin, kanë mbetur të pakontrolluara nga ShBA.

 “Shtetet e Bashkuara po ndërmarrin një qasje të fortë ndaj qeverisë së zgjedhur në Kosovë. Megjithëse jemi dakord që tarifat e Kosovës për produktet serbe, të cilat tani janë hequr, janë kryesisht të dëmshme për Kosovën dhe qytetarët e saj, ky mjet është përdorur shpesh nga qeveritë në të gjithë botën, përfshirë administratën Trump. Kosova është një aleat i ngushtë i Shteteve të Bashkuara, dhe ne ju bëjmë thirrje që të aplikoni një qëndrim të durueshëm dhe konstruktiv me qeverinë e saj të zgjedhur demokratike.”-ka shkruar kongresmeni Engel dhe senatori Menendez.

Më tej në këtë letër theksohet se Kosova dhe Serbia janë drejt rrugës së anëtarësimit në NATO dhe Bashkim Evropian, prandaj përpjekjet për të negociuar hapat e ardhshëm mes Prishtinës dhe Beogradit, duhet të zhvillohen në përputhje me Brukselin dhe qeveritë më të rëndësishme që janë anëtare e BE-së.

“Mungesa e një balancimi midis Beogradit dhe Prishtinës ka vënë në pah zgjërimin e marrëdhënieve të Serbisë me Moskën dhe rritjen e importit të armëve nga Rusia. Këto blerje të armëve duhet të sanksionohen sipas ligjeve të SHBA-së. A mund të na tregoni pse nuk janë vendosur këto sanksione dhe pse nuk është bërë presion ndaj Serbisë për ndaljen e fushatës agresive për mosnjohjen e Kosovës?”– deklarohet  më tej në letër.

Letra e Plotë:

I nderuari Mike Pompeo
sekretar
Departamenti Amerikan i Shtetit
2201 C Shën NW
Uashington, DC 20520

I dashur Z. Sekretar:

Ne ju shkruajmë për të shprehur shqetësimin për rolin e Shteteve të Bashkuara në procesin e bisedimeve midis Kosovës dhe Serbisë. Jemi të inkurajuar që administrata i ka kushtuar burime diplomatike zgjidhjes së mosmarrëveshjes midis Serbisë dhe Kosovës. Shtetet e Bashkuara kanë luajtur historikisht një rol konstruktiv në rajon, nga mbarimi i luftës në Bosnjë dhe arritjen e Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoninë e Veriut, deri në njohjen e pavarësisë dhe sovranitetit të Kosovës dhe mbështetjen e reformës demokratike në Serbi. Shtetet e Bashkuara janë të vendosura në mënyrë unike për të vazhduar këtë rol, dhe ne mbështesim një prani diplomatike shumë aktive të SHBA në të gjithë rajonin. Forca dhe qëndrueshmëria e përpjekjeve diplomatike amerikane do të jenë të suksesshme vetëm nëse bëhen në koordinim të ngushtë me aleatët tanë në Evropë. Serbia dhe Kosova janë vende evropiane me aspirata përfundimtare për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, dhe Kosova kërkon anëtarësimin e ardhshëm në NATO.Çdo përpjekje për të negociuar një rrugë përpara midis Beogradit dhe Prishtinës duhet të bëhet në sinkron me Brukselin dhe kryeqytete të tjera kryesore në të gjithë kontinentin.

Sidoqoftë, ne kemi qenë shumë të shqetësuar që SHBA-ja ka bërë një qasje të madhe me dorë të hekurt ndaj qeverisë së zgjedhur në Kosovë. Ndërsa jemi dakord që tarifat e Kosovës për mallrat serbe,  të cilat tani janë hequr,  dëmtojnë kryesisht Kosovën dhe qytetarët e saj, ky mjet është përdorur nga qeveritë në të gjithë botën, duke përfshirë shpesh administratën Trump. Kosova është një aleat i ngushtë i Shteteve të Bashkuara dhe ne ju bëjmë thirrje që të adoptoni një qasje të durueshme dhe konstruktive me qeverinë e saj të zgjedhur demokratike. Ne jemi më tej të shqetësuar që Administrata Trump vendosi gjobitje financiare ndaj një qeverie të Kosovës që kishte marrë detyrën vetëm javë më parë. Sigurisht, ne nuk kemi asnjë pozicion se kë zgjedh populli i Kosovës si udhëheqësit e tyre, por ju bëjmë thirrje që t’u jepni zyrtarëve të rinj mundësinë për të zgjedhur stafin e ministrive dhe të shpallin pozicionet kryesore të politikës para se të mbështeteni në një qeveri të re.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për më tepër, presioni i administratës Trump mbi Kosovën vjen brenda një konteksti të përpjekjeve të Serbisë për të zhvlerësuar Kosovën dhe nxitur vendet që të mos e njohin atë. Më 23 janar, Ric Grenell, Ambasadori amerikan në Gjermani dhe Ushtruesi i Detyrës së Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare i cili po shërben gjithashtu si i Dërguari Special i Presidencës për negociatat e paqes Serbi-Kosovë, i kërkoi Serbisë që të përfundojë fushatën e saj të mos njohjes në të njëjtën kohë kur ai i kërkoi Kosovës të ulte tarifat e saj. Sidoqoftë, që prej asaj dite presioni publik i ShBA-së mbi Serbinë duket se ka rënë në mes të presionit mbi Kosovën.

Mungesa e ekuilibrit të administratës Trump midis Beogradit dhe Prishtinës po ndodh në kontekstin e Serbisë që zgjeron lidhjet me Moskën dhe rrit importet e armatimeve ruse. Këto blerje të armëve kërkojnë që administrata të vendosë sanksione ndaj Serbisë në bazë të Ligjit kundër kundërshtarëve të Amerikës përmes sanksioneve (CAATSA), të miratuar nga Kongresi, pas ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016. Në përgjigjen tuaj, ju lutemi na informoni pse Administrata as nuk i ka shqiptuar ato sanksione dhe as nuk e ka urdhëruar aktivisht Serbinë për t’i dhënë fund përpjekjeve të saj globale të çregjistrimit.

Për më tepër, Korporata e Sfidës së Mijëvjeçarit (MCC) duhet të rifillojë menjëherë zbatimin e Programit të Pragut dhe të përfundojë në zhvillimin e projektit të propozuar me Kosovën. Modeli MCC bazohet në tregues objektivë, të drejtuar nga të dhënat e dakorduara reciprokisht midis SHBA-së dhe vendit pranues. Asgjë në aspektin e propozuar të KKK-së kompakte, dhe as ndonjë shenjë në kartën e rezultateve të MCC për Kosovën, nuk specifikojnë ose kualifikojnë ndonjë ndalesë ose shqetësim në lidhje me përdorimin e tarifave të qeverisë së Kosovës për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve bilaterale. Për këtë arsye imponimi i tarifave të Kosovës ndaj Serbisë, pavarësisht nga sjellja politike e ShBA-së mbi këtë vendim, nuk është një shkelje e programeve të propozuara kompakte ose pragut të MCC. Mbajtja në fuqi e kësaj ndihme si mashtrim për veprimet që nuk lidhen me MCC ose misionin e saj e shtyn agjencinë në një tjetër mjet presioni transaksional, pikërisht atë që nuk synonte të ishte. Në përgjigjen tuaj, ju lutemi detajoni qëndrimin e Administratës për rolin e duhur që do të luaj MCC, dhe programet e saj, në ushtrimin e presionit politik në një mosmarrëveshje diplomatike. A beson administrata që bazat për të pezulluar programet e KKK-së në Kosovë janë në përputhje me misionin apolitik të KKK-së (historikisht)?

Ne jemi të inkurajuar që Departamenti i Shtetit ka qenë në gjendje të negociojë masa për ndërtimin e besimit, përfshirë marrëveshjen e fundit të tranzitit ajror ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Ne e vlerësojmë këtë përparim, por kërkojmë që në ditët në vazhdim administrata të shmangë taktikat e duarve të hekurta të pabalancuara, pasi puna me Kosovën dhe Serbinë për të arritur një zgjidhje gjithëpërfshirëse të paqes pasqyron vullnetin e njerëzve të të dy vendeve.

Ne mezi presim përgjigjen tuaj.

sinqerisht,

ELIOT L. ENGEL
kryetar
Dhoma e Komitetit për Punë të Jashtme

ROBERT MENENDEZ
Anëtar i Renditjes
Komiteti i Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë

Burimi: foreignaffairs

A.C/Dosja.al

Shto Koment