Bota

Ushtria e Myanmar ndalon antenat satelitore, intensifikon godtijen ndaj medias së lië

Junta, e cila përballet me kundërshtim unanim nga publiku dhe ka luftuar për të ruajtur rendin, ka vendosur kufizime gjithnjë e më të ashpra në komunikim që nga marrja e pushtetit në 1 shkurt.
Featured image of article: Ushtria e Myanmar ndalon antenat satelitore, intensifikon godtijen ndaj medias së lië Foto ilustruese

MIANMAR– Junta ushtarake e Myanmar ka ndaluar antenat satelitore, duke kërcënuar me dënime me burg për këdo që shkel masën, pasi ajo intensifikon goditjen e saj ndaj hyrjes në media të pavarura.

Junta, e cila përballet me kundërshtim unanim nga publiku dhe ka luftuar për të ruajtur rendin, ka vendosur kufizime gjithnjë e më të ashpra në komunikim që nga marrja e pushtetit në 1 shkurt.

Sipas Guardian, të dhënat celulare janë prerë për shumicën e njerëzve për më shumë se 50 ditë, ndërsa aksesi me bandë të gjerë ka qenë gjithashtu subjekt i kufizimeve të rënda. Disa media janë ndaluar por vazhdojnë të veprojnë në fshehje, ose duke botuar në internet ose duke transmetuar për televizione.

Të Mërkurën, gazeta e kontrolluar nga ushtria Global New Light e Mianmar raportoi se agjencitë e lajmeve po përdorin antena satelitore të paligjshme për të transmetuar programe që “dëmtojnë sigurinë e shtetit, shtetin e së drejtës dhe paqen dhe qetësinë e komunitetit”. Kushdo që instalon pjata satelitore mund të përballet me një dënim me burg prej një viti ose K500,000 (320 $) si gjobë, tha ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më shumë se 80 gazetarë janë arrestuar gjatë muajve të fundit, sipas medias së pavarur Irrawaddy, e cila vetë po përballet me veprim ligjor sipas nenit 505 (a) të Kodit Penal. Ky ligj thotë se publikimi i informacionit që shkakton frikë ose përhap lajme të rreme dënohet me burgim deri në tre vjet.

Të hënën, Yuki Kitazumi, një gazetar japonez, u akuzua sipas të njëjtit ligj, sipas një raporti nga agjensia e lajmeve Kyodo. Kitazumi u bë reporteri i parë i huaj që u përball me akuza që nga grushti i shtetit.

Mijëra njerëz janë arrestuar nën juntë, duke përfshirë 3,677 njerëz të cilët janë dënuar ose janë në paraburgim, sipas grupit të avokatisë së Shoqatës së Ndihmës për të Burgosurit Politikë (AAPP). Raportoi se 769 njerëz janë vrarë nga ushtria.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment