BotaPolitike

Koronavirusi bën bashkë botën, Kina nis miliona maska dhe pajisje testimi për Europën, Von der Leyen: U jemi mirënjohës!

VIDEO
Nga Kina në Europë janë nisur me urgjencë më shumë se 2 milion maska kirurgjikale, 200 mijë maska të tjera dhe më shumë se 50 mijë kite testimi për të përballuar koronavirusin.
Featured image of article: Koronavirusi bën bashkë botën, Kina nis miliona maska dhe pajisje testimi për Europën, Von der Leyen: U jemi mirënjohës! Ursula Von der Leyen

BRUKSEL– Presidentja e KE-së, Ursula Von der Leyen ka njoftuar se Kina i ka ardhur në ndihmë Europës me pajisje për të përballuar fluksin e koronavirusit.

Në një deklaratë, Von der Leyen ka njoftuar se nga Kina janë nisur me urgjencë më shumë se 2 milion maska kirurgjikale, 200 mijë maska të tjera dhe më shumë se 50 mijë kite testimi. Ndërkohë që edhe në fabrikat e Europës është kërkuar më shumë fluks punë për të përballuar nevojat e spitaleve tani që pandemia ka ngulur ‘rrënjë’ në Europë.

“Fola me në telefon me kryeministrin e Kinës, Li Keqiang. Të dy ramë dakord se lufta ndaj koronavirusit është globale. Dhe duhet të mbështesim njëri-tjetrin. Kina nuk e ka harruar se kur ishin në nëvojë për ndihmë ne dhuruam më shumë se 50 mijë pasije. E mbaj mend shumë mirë telefonatën me Keqiang ato ditë. Sot ne jemi epiqëndra e pandemisë. Na duhen pajisje mbrojtëse. Po shtojmë prodhimin por kjo do kohë. Megjthatë na është ofruar ndihmë nga Kina. Kryeministri na njoftoi se Kina do të sigurojë 2 milion maska ​​kirurgjikale, 200,000 maska ​​N95 dhe 50,000 komplete testimi. Pajisjet do të na dërgohen me urgjencë. Kjo ndihmë vlerësohet shumë dhe jemi mirënjohës,”-tha presidentja.

 

COVID-19 është përhapur në të gjithë botën. Numri i viktimave rritet nga dita në ditë dhe deri më tani në rang global kanë humbur jetën 7,989 dhe të prekur aktualisht janë 198,730 të tjerë. Ndërsa 82,779 persona kanë fituar betejën me koronavirusin. Në Kinë ka shkuar në 3,237 numri i viktimave. Po kështu, një nga vendet më prekura është edhe Italia, pasi aty kanë humbur jetën 2503 persona.Sa i përket Shqipërisë janë 55 raste, mes tyre dy viktima dhe në Kosovë ka 17 persona të infektuar.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment