KRYESORET
Bota

Unicef ​​i bën thirrje Mbretërisë së Bashkuar të japë 20% të vaksinave vendeve të varfra

12 Maj 2021, 17:18 Nga DOSJA
Unicef ​​i bën thirrje Mbretërisë së Bashkuar të

BRITANI- Mbretëria e Bashkuar duhet të angazhohet të japë 20% të vaksinave të saj vendeve të tjera që kanë nevojë urgjente për to që në qershor, sipas Unicef, i cili thotë se MB do të ketë akoma mjaftueshëm për të vaksinuar çdo të rritur deri në fund të korrikut.

Bamirësia e fëmijëve vlerëson se Mbretëria e Bashkuar do të ketë doza të mjaftueshme rezervë këtë vit për të vaksinuar plotësisht 50 milion njerëz të tjerë në të gjithë botën dhe i kërkon qeverisë të japë një shembull të G7 duke filluar t’i ndajë ato muajin tjetër. Vaksinimi i popullatave të vendeve të tjera është mënyra e vetme për të siguruar që variante të reja të koronavirusit të mos përhapen, thotë ajo.

Sipas Guardian, Unicef ​​thotë se Mbretëria e Bashkuar duhet të udhëheqë me shembull dhe u bëri thirrje vendeve të tjera të G7 gjithashtu të dhurojnë 20% të rezervave të tyre të vaksinave në Covax.

Mbretëria e Bashkuar ka bërë një punë fantastike në shpërndarjen e vaksinave Covid-19 në më shumë se gjysmën e popullsisë së saj të rritur dhe të gjithë duhet të jemi krenarë për atë që është arritur. Sidoqoftë, nuk mund të injorojmë që Mbretëria e Bashkuar dhe vendet e tjera të G7 kanë blerë mbi një të tretën e furnizimit me vaksina në botë, pavarësisht se përbëjnë vetëm 13% të popullsisë globale, dhe ne rrezikojmë të lëmë vendet me të ardhura të ulëta “,– tha Joanna Rea, drejtore e avokimit në Unicef ​​UK.

Unicef ​​bëri thirrjen e tij përpara takimit të G7 në Mbretërinë e Bashkuar muajin tjetër dhe ndërsa Franca njoftoi se do të dhuronte deri në 5% të rezervave të saj të vaksinave në Covax, iniciativa e mbështetur nga KB për të marrë vaksina në vendet me të ardhura më të ulëta. Presidenti francez u bëri thirrje Evropës dhe SHBA-së që të bëjnë të njëjtën gjë.

Joe Biden është zotuar të ndajë rezervat e tepërta të vaksinave me botën në zhvillim dhe ka marrë përsipër të dërgojë 60 milion doza të vaksinës AstraZeneca që mban, e cila nuk është aprovuar ende në SHBA.

Prodhimi i vaksinave është i kufizuar. Bruce Aylward, një këshilltar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili është pjesë e ekipit zbatues për Covax, i bëri jehonë thirrjes që vendet më të pasura të ndajnë një përqindje të dozave që kanë në dispozicion.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë