Politike

“Unë pata fatin e madh të punoja me të”/ Ish-drejtuesi i Policisë rrëfen njohjen me Bashkim Koplikun: Personalitet! Diktatori i PD nuk e honepste dot por… (RRËFIMI)

Havari thotë se e quan veten me fat që ka punuar me të për gati një vit, ndërsa shton se Kopliku iu jepte prioritet njerëzve të punës. 
Featured image of article: “Unë pata fatin e madh të punoja me të”/ Ish-drejtuesi i Policisë rrëfen njohjen me Bashkim Koplikun: Personalitet! Diktatori i PD nuk e honepste dot por… (RRËFIMI) Bashkim Kopliku dhe Mit'hat Havari
TIRANË– Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit, Mithat Havari ka ndarë me miqtë e tij në rrjetet sociale, kujtime nga njohja me Bashkim Koplikun, ish-ministrin e Brendshëm në qeverinë e parë të Partisë Demokratike, i cili u nda dje nga jeta për shkak të komplikacioneve me COVID. Në një shkrim të gjatë, Havari thotë se e quan veten me fat që ka punuar me të për gati një vit, ndërsa shton se Kopliku iu jepte prioritet njerëzve të punës.
KOMENTI I PLOTË I MITHAT HAVARIT: 
Post memorium!.
Bashkim Kopliku nje nga personalitetet e Partise Demokratike por dhe te politikes Shqiptare nderroi jete dje ne avion nga covid – 19 duke shkuar ne Itali per tu kuruar .
Ishte minister i pare i brendshem ne qeverrine demokratike pas permbysjes se diktatures komuniste .
Une pata fatin e madh te punoja me te per afro nje vit , aso kohe kryeja detyren e kryetarit te deges se rendit publik ne Elbasan.
Bashkim Kopliku ishte intelektual i nivelit te larte , ishte i ndershem , korrekt me dinjitet apsolut .
Pasur parasysh keto vlera te pamohueshme te tij , une pata rezultate te larta ne ate detyre te veshtire ne ato fillim vite demokracie kur nderroheshin sistemet shoqerore , kur perplaseshin dy ideologji , ajo komuniste diktatoriale dhe ajo demokratike .
Neqoftese une pata ato rezultate te larta , ishte padiskutim dora e ngrohte dhe mendja e lidershipit te asaj ministrie “misterioze” te Bashkim Koplikut .
Ai jepte prioritet njerezve te punes , njerezve me integritet moral te larte , te afte e te ditur qe nuk kishin aleat banditet dhe rrugeçerit e kohes qe nuk mungonin tek ajo parti , por idealizmin per te hedhur themelet e shtetit te ri demokratik .
Ne zyren e tij ne ato pak kohe qe drejtoi ate digaster delikat , nuk paten shancin te futeshin njerez te botes se krimit qofshin keta dhe militante te partis ku ai aderonte .
Ishte pikerisht kjo arsyeja qe epoka e Bashkim Koplikut do mbahet mend gjate , do mbahet mend gjate per faktin se krimi i kohes nuk ngriti koken lart sepse funksionoi shteti ligjor dhe jo shteti i rrumpalles , qe shume shpejt do hidhte rrenje pas largimit te tij.
Ne te gjitha detyrat qe kam kryer me pas si drejtues i policis se shtetit ne disa qarqe te vendit , Bashkim Koplikun e diferencoj thelle , krahesuar me ish ministra te tjere te brendshem qe nuk ua mbaj mend emrat .
Ishte i pa konkurueshem ne te gjitha treguesit , profesionale e njerezore .
Diktatori i PD nuk mund ta honepste dot figuren dinjitoze te Bashkim Koplikut , ndaj realizoi projektin djallezor per ta denigruar ate personalitet , duke e larguar nga ajo detyre e rendesishme dhe pozicionuar ne nje detyre apatike .
Sigurisht kapaciteti i tij intelektual i larte nuk mund ta gjente vehten ne nje labirinth te ndyre te asaj kohe dhe kushtezuar nga integriteti moral i larte i tij , u distancua nga nje format i keq qe vetem mund ta njolloste figuren e tij , e jo ta nderonte persa kohe te qendronte aty.
Ai jetoi plot nder e dinjitet mes familjes dhe miqve te ndershem qe kishte rreth vehtes .Ai nuk mbeti ne hije si shume te tjere , por me ate sharmin e tij burrerror ngrinte zerin ne median e shkruar , neper studio televizionesh ku jepte receta te çmuara per te kuruar partine qe ai vet themeloi , por dhe politiken Shqipetare ne teresi .
U ndjeva shume keq per humbjen e tij , do me mungoje zeri i tij kur me therriste emrin duke e ndare ne apostrof Mit’hat dhe qe aq shume me besonte ne ato qe i relatoja .Ishte vullneti dhe dashamiresia e tij mbeshtetur ne rezultatet e larta te punes sime , te propozonte presidentit te kohes te dekorohesha me medalje me motivacionin ” per sherbime te shquara ne vendosjen e rendit dhe qetesis publike ne Shqiperi .
Ai ishte nje aset i çmuar ne politiken Shqiptare kryesisht ne Partin Demokratike , por duket drejtuesit cinike , medioker , zemer zinj , xheloze , autoriatare , kishin luksin ta linin jashte radheve te saj duke e zvendesuar me lloi lloi ordineresh qe koha i fshiu nga kujtesa e popullit , por ndryshe nga ajo shpure , kasta e asaj partie pseudodemokrate , nuk mundi te eklipsonte figuren stoike te Bashkim Koplikut .
Nder dhe respekt per ty ministri im i pare Bashkim Kopliku .
Shpirti yt pushofte ne parajse , ndersa zemer zinjte jane te destinuar te shkojne ne ferr .
Ngushellime te sinqerta familjes se tij te shenjte !.
Mit’hat Havari !.
22.11.2020 .
(F.g/dosja.al)

Shto Koment