Bota

‘Unë jam më hebre se ai’/ Avokati i Donald Trump ‘másákron’ George Sorosin: Është qënie e tmérrshme, do shkátërrimin e Izraelit

Avokati i presidentit të SHBA-ve Donald Trump, Rudy Giuliani ka shpérthyer në akúza ndaj filantropistit George Soros.
Featured image of article: ‘Unë jam më hebre se ai’/ Avokati i Donald Trump ‘másákron’ George Sorosin: Është qënie e tmérrshme, do shkátërrimin e Izraelit Rudy Giuliani

SHBA– Komunitetet hebraike kanë sulmuar avokatin personal të Donald Trump, Rudy Giuliani, pasi pretendoi se ai ishte “më shumë një çifut” sesa financuesi dhe i mbijetuari i Hólókaustit, George Soros.

Giuliani, i cili është me origjinë italiane tha pë “New York Magazine” se Soros kishte punësuar ágjentë të FBI-së dhe kontrollonte ambasadorë duke krijuar një teori kónspírative për filantropistin.

“Mos më quani antisemitik nëse e kundërshtoj. Soros vështirë se është hebre. Madje unë jam më hebre sesa Soros. Ndoshta di edhe shumë më tepër se ai. Nuk ka shkuar kurrë në një sinagog (si kisha për hebrenjtë) nuk e mbështet Izraelin, madje është ármík i tij. Ndikimi i tij ka bërë që në SHBA të zgjidhen 8 avokatë anarkistë. Ai është qënie e tmérrshme,”-tha Giuliani.

Ka qënë zëdhënësëja e Fondacionit për Shoqërinë e Hapur të Soros, Laura Silber ajo që ka reaguar duke i konsideruar pretendimet e Rudu Giulianit “të përçmueshme”. Gjithashtu ajo shtoi se komentet e tij ishin pasqyrë e fushtës së tij toksike të dezinformacionit dhe të të pavërtetave.

Për replikat në distancë ka reaguar edhe Jonathan Greenblatt nga Lidhja Anti-Shpifje, i cili u shpreh se një mendim kundër Soros nuk mund të konsiderohet antisemitikë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Të kundërshtosh Soros nuk është antisemitike. Të thuash që ai kontrollon ambasadorët, punëson agjentë të FBI dhe nuk është aq hebre sa të hiqet, është! Giuliani nuk është arbitër për të përcaktuar se kush është hebre dhe kush jo, ose çfarë është antisemitike dhe çfarë jo. Për dekada të tëra, filantropia e George Soros është përdorur si ushqim për teoritë e konspiracionit antisemitik. Giuliani duhet të kërkojë falje dhe të tërheqë komentet e tij menjëherë.”

Kritikën Jonathan Greenblatt, Giuliani duket se nuk ka marrë mjaft mirë duke postuar menjëherë një status në Twitter.  Avokati i Trump pretendoi se Soros financon Lëvizjen “Bójkóto, Shmang dhe Sanksióno”, organizatë e cila ushtron presionin mbi Izraelin në tërheqjen nga territoret e kapura gjatë lúftës së vitit 1967, ku përfshihet Gaza dhe Bank-u Perëndimor.

“Soros ka financuar shumë armiq të shtetit të Izraelit, duke përfshirë grupe që mbështesin BSS, qëllimi përfundimtar i të cilave është shkátërrimi i atdheut hebre,”-e mbyll avokati i Trump.

Pas hólókaústit, Soros vazhdoi të punojë në institucionet financiare dhe ngriti fondet e tij mbrojtës, duke përdorur pasurinë e tij drejt qëllimeve të të drejtave të njeriut në të gjithë globin. Sidoqoftë, puna e tij bamirëse e ka lënë të hapur rrugën për teoritë antisemitike për rolin e tij në çështjet ndërkombëtare -duke mos munguar pretendimet se ai kontrollon media dhe organizata qeveritare.

Marrë dhe përkthyer nga Independent.co.uk

Shto Koment