KRYESORET
Editorial

Unë dua një opozitë tjetër!

8 Nëntor 2021, 08:41 Nga DOSJA
Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika

“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”

Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kryeministër në qeverinë e mëparshme, njeriu që ndryshoi përgjithmonë politikën spanjolle, në një fjalim brilant, u tërhoq nga politika pas humbjes së zgjdhjeve.

Unë jam opozitare e lindur, ashtu si ndodh në natyrë kur gjallesat kanë reflekse të fituara dhe të kushtëzuara, opozitarizmin e kam refleks të kushtëzuar i cili më është trashëguar nga prindërit e mi. Si e tillë gjithmonë përballë një pushteti dua një opozitë të fortë.

Duke qenë se politika ka ndikim shumë të madh në jetët tona, më është e pamundur të rri indiferente pavarësisht se jam qytetare pa parti.
Në botën e qytetëruar, demokratike etj, etj, periudha kur një parti humbet zgjedhjet dhe kalon në opozitë (ose vazhdon sërish në opozitë) është periudha kur partia krijon figurat e reja, riformulon përmbajtjen dhe harton mesazhet që do të përcjellë tek zgjedhësit.
Të jesh në pushtet është ëmbël, butë, komod.

Por, të jesh në opozitë e aq më tepër në një parti e cila dikur ka qeverisur dhe që sipas logjikës demokratike kërkon të qeverisë sërish në të ardhmen, është një lloj “pensioni” i përkohshëm i cili shërben për pastrimin e strukturës dhe për riorganizim të saj.

Koha kur një parti është në opozitë është një kohë rinovimi, ristrukturimi, ringritje dhe prandaj është normale që në periudhën kur partia politike është në opozitë të kërkohen figura të reja që frymëzojnë dhe japin besim.
Unë mendoj se askush nuk është i domosdoshëm në politikë por, tek ne politikanët e mësuar me mjaltin e pushtetit (qoftë ky edhe mjalt opozitar), edhe kur “korrin” disfatë pas disfate, nuk e mendojnë veten të larguar e as të zëvendësuar, sepse ata realitetin e ri opozitar e konsiderojnë vetëm për partinë pa e përfshirë veten e tyre në të.

Edhe pse nuk jam marrë kurrë me politikë, unë gjykoj se, ashtu si në gjithë botën e zhvilluar e në shoqëritë demokratike, procesi opozitar ka disa faza:
Faza e parë është: Ndëryshim i lidershipit.
Lideri i partisë që kalon në opozitë jep dorëheqjen dhe largohet, sepse vetëm kështu bëhet i mundur riorganizimi i partisë.
Më pas vjen: Përcaktimi i rolit politik në pozicionin që ndodhet partia.

Nuk është i njëjti rol i opozitës si kur pozita ka fituar 52% dhe kur ka fituar 60% apo 70%
Pas rolit politik duhet: Strategjia që do të njdek partia.
Duke mos pasur pushtet politik, lideri i ri rimendon strategjinë që do të ndiqet.
Dhe në fund është: Mesazhi që do t’i drejtohet elektoratit

Ky mesazh është shumë i rëndësishëm, sepse ai përfaqëson programin dhe aksionin politik që opozita do të ndjekë përkundër pushtetit.
Tek ne nuk ndodh kështu. Kryetari i partisë më të madhe opozitare edhe pse ka humbur dy palë zgjedhje të përgjithshme (pa i përfshirë zgjedhjet lokale), nuk bën dot një akt dinjiteti dhe morali për të dhënë dorëheqjen dhe t’i japë mundësi partisë të riogranizohet.
Duke dashur të mbysë debatin që i rrezikon postin në parti, kryetari aktual i saj është duke asfiksuar opozitarizmin, ai harron se me “dhunë”, presion dhe imponim nuk fitohet asgjë.

Tenxheret me presion, nëse nuk i shfryn shpërthejnë, e unë nuk e dua një opozitë që është e gatshme të shpërthejë si tenxhere me presion.
Nuk jam aspak e shqetësuar për partinë demokratike, por jam e shqetësuar se ndërkohë që opozita lufton për të hequr kryetarin humbës, në krahun tjetër marshimi shkatërrues i korrupsionit qeveritar, vazhdon i qetë dhe i pashqetësuar nga asgjë dhe nga askush.
Nuk po mundet opozita të bëj opozitë? Mos vallë nuk do? Mos vallë nuk di? Mos ndoshta fiton më shumë pa bërë asgjë? A është kjo, opozita që na duhet?
Unë dua një opozitë tjetër!

Unë dua një opozitë të hapur, ku secili të thotë atë që mendon, ku secili të mund të konkurrojë, ku secili të mund të fitojë, ku secili të kontribuojë, sepse vetëm kështu opozita do të jetë një armë e fortë përballë këtij pushteti sa qesharak aq dhe të korruptuar.

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Editorial 29 Tetor 2021, 14:59

Lajmet e këqija të deklaratës së Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka kumtuar një tjetër mbështetje për Edi Ramën sot në drekë. Duke përsëritur fjalët e zv/ ndihmës Sekretarit të Shtetit për Europ...

Editorial 28 Tetor 2021, 05:14

Edhe foltorja e Berishës e kapur nga oligarkët?

Në një nga foltoret e Berishës e dëgjova të kërkojë ndjesë në emër të PD-së për faktin se ajo i ka braktisur protestuesit e Astirit dhe jo vetëm kaq, por, me ur...

Editorial 27 Tetor 2021, 13:18

Bitcoin, paraja e së ardhmes?

Nga Meri Lika (burimi kryesor CNN)Në datën 7 shtator, Salvadori u bë vendi i parë në botë i cili filloi përdorimin e kriptomonedhës Bitcoin. Për të nisur përdor...

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve