KRYESORET
Politike

Ultimatumi për Bashën, Nishani:Nëse më 5 janar nuk largohet, nuk di ç’mund të ndodhë

24 Dhjetor 2021, 13:17 Nga DOSJA
Ultimatumi për Bashën, Nishani:Nëse më 5 janar nuk largohet,

TIRANËBujar Nishani, anëtar i Komisionit Nismëtar të Rithemelimit të PD deklaron se nuk parashikon se çmund të ndodhë nëse më 5 janar Lulzim Basha nuk largohet nga zyra e kryetarit të PD, gjë që nënkupton që situata mund të shkojë deri në përplasje fizike.

I ftuar në emisionin “Dekalog” të gazetarit Roland Qafoku në RTSH 24, Nishani shtoi se duhet të merren masa, që sipas tij nënkupton largimin e Bashës, në të kundërt nuk mund të parashikohet se çmund të ndodhë. Nishani hodhi poshtë faktin e dhënë nga PD se Fation Dauti, personi që shqyeu derën e PD, është i akuzuar për trafiqe dhe ka rekorde kriminale. Nderkohë Nishani bëri dhe një deklaratë sipas të cilës, gjysma e delegatëve të PD në Kuvendin e 18 dhjetorit nuk ekzistojnë fare si persona dhe kjo përbën një skandal më vete. Më poshtë një pjesë e zbardhur e deklaratave të Nishanit.

-Zoti Nishani, cfarë do ndodhë nëse më 5 janar zoti Basha nuk largohet nga zyra siç e keni njoftuar me një shkresë?

Ne presim që deri më datën 5 situata të zgjidhet brenda sistemit. Nëse nuk zgjidhet, pra nëse Basha nuk largohet nga zyra më 5 janar, absolutisht është e paparashikueshme se çfarë mund të ndodhë. Unë e kam të vështirë të theme se çfarë mund të ndodhë.

-Zoti Nishani, cfarë domethënë kjo? Po na frikësoni.

Jo. Jashtë sistemit unë nuk parashikoj se çfarë ndodh. Unë parashikoj se ç’mund të ndodhë brenda sistemit. Ata të cilët po e çojnë çështjen jashtë sistemit, ata po e çojnë situatën drejt paparashikueshmërisë.

-Zoti Nishani, ju e keni fjalën se situatë mund të shkojë në një konflikt fizik?

-Nuk e di.

-Fjala që ju nuk e parashikoni dot, do të thotë që merrni masa se ..

-Po.

-Përse ultimatumin ndaj Bashës e bëtë pikërisht për më 5 janar dhe jo më parë ose më vonë? Me këtë keni menduar të hajë gjelin e detit dhe më pas të lërë detyrën?

Sepse menduam që impenjimi i shqiptarëve këto ditë është për festat. Dhe zgjidhja e situatë stë jetë pas festive.

-Nëse reagimet e ndërkombëtarëve do jenë kundër këtij qendrimi dhe kundër përplasjes fizike, si do veproni?

-I vendosin shqiptarët fatet e tyre. Asnjë ndërkombëtar nuk vendos për fatet e shqiptarëve. Nëse ndonjë ndërkombëtar do refuzojë gjysmë e popullsisë së Shqipërisë, është zgjedhja e tyre. Unë nuk mendoj se ka ndërkombëtar që refuzon gjysmën e popullatës.

-Zoti president, a është normale për një format si juaji që keni krijuar si një politikan serioz dhe i matur që një mbështetësi juaj të shqyejë deren e sallës së mbkedhjeve në selinë e PD, ndërkohë ky person akuzohet si personazh me rekorde kriminale?

-Ju them që është një turp ajo që kryetari Basha ka thënë në adresë të Fation Dautit. Nuk është fare e vërtetë që ai ka rekorde kriminale. As nuk kërkohet nga policia britanike dhe nuk është marrë me veprimtari trafiqesh droge. Basha ka bërë një gabim të madh në adresë të tij. Faktri është që një kushëri i tij është i skeduar, por jo Fatjoni. Ky përdorim është i turpshëm.

-Por ama Basha ka mbledhur instituconet legjitime të PD, Kuvendin, Këshillin Kombëtar dhe kryesinë.

-Po e them për herë të parë, ne i kemi skanuar të gjithë ata që u janë lexuar emrat si pjesmarrës në kuvendin e datës 18. Na rezulton që gjysma e tyre nuk ekzistojnë fare si persona. Kjo është skandaloze. Në ditët në vijim do japim edhe të dhëna të tjera.

Marrë nga RTSH24

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju