Bota

Ulje drastike të temperaturave në SHBA, rrezikon të preket edhe Florida

Ndërsa ulja e temperaturave dhe ngrirjet do të shtrihet deri në jug, aq sa do të preket edhe Florida.
Featured image of article: Ulje drastike të temperaturave në SHBA, rrezikon të preket edhe Florida Foto ilustruese

SHBA- Pesë deri në shtatë ditët e ardhshme nuk do të jenë vetëm të ftohta por pritet që të thyejnë rekorde.

Kjo është mësuar sipas të dhënave nga Shërbimi Kombëtar i Motit, i cili parashikon se më shumë se temperaturat e ftohta do të thyejnë rekord nga  e hëna në të mërkurë.

Është e gjithë pjesa  e shpërthimit të Arktikut që po godet Bregun Lindor, duke sjellë ajrin më të ftohtë të sezonit në pjesën lindore të vendit. Të hënën, temperaturat pritet të ulen relativisht bien para se të shënojnë  rritjen e lartë.

Uljet e temperaturave në orët  e vona së të hënës dhe  mëngjesin e së martës do të ngjajnë më shumë me temperaturat e janarit në SHBA.

Disa vende në lindje mund të pësojnë ulje të temperaturave gjatë të mërkurës, ku  është parashikuar të jenë deri në 30 gradë nën mesatare, shprehet meteorologu i CNN Taylor Ward.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa ulja e temperaturave dhe ngrirjet do të shtrihet deri në jug, aq sa do të preket edhe Florida.Moti i ashpër tashmë do të ketë ndikim edhe në transport. Mësohet që një avion amerikan ‘Eagle’ u rrëzua nga pista në mëngjesin e së hënës në Aeroportin Ndërkombëtar të Chicago O’Hare. Kishte reshje të lehta dëbore dhe erë 30 milje në orë.

Më shumë se 70 milionë njerëz mund të shohin akumulimin e borës nga Kolorado në Maine, thotë meteorologu CNN Dave Hennen. Paralajmërimet për stinën e dimrit ose këshillat për njerëzit shtrihen nga Midwest në New England.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al 

Shto Koment