Aktualitet

“UFO të isha s’do guxoja të fusja drogë në kontenierë”/ Zbardhet dëshmia e Arbër Çekajt: Nëse do sillja drogën, do e organizoja edhe nxjerrjen e saj nga Shqipëria

Zbardhet dëshmia e Arbër Çekajt, i cili akuzohet për trafikimin e 613 kilogramëve kokainë. Ai ka deklaruar se në asnjë moment s’do guxonte që të fuste drogë në kontenierë, aq më tepër kur konteinerët kontrollohen nga Guarda Di Finanza.
Featured image of article: “UFO të isha s’do guxoja të fusja drogë në kontenierë”/ Zbardhet dëshmia e Arbër Çekajt: Nëse do sillja drogën, do e organizoja edhe nxjerrjen e saj nga Shqipëria Arbër Çekaj

TIRANË- Zbardhet dëshmia e Arbër Çekajt në gjykatë, i cili ndodhet në burg pas kapjes së 613 kg kokainë. Para togave të zeza, ai ka deklaruar se nuk është trafikant droge dhe nuk njeh asnjë trafikant. Ai ka sqaruar më tej se në anijen, ku u gjet kokaina, kapet çdo ditë drogë.

Dëshmia e Arbër Çekajt: 

Mund të jem jo nordik po edhe UFO po nuk e kuptoj që një njeri ka futur drogë në kontenier dhe ndalohet kontenieri 5 ditë nga Gurdia Di Financa që nuk besoj se iu shpëton gjë aq të zgjuar dhe të specializuar janë. Dhe unë që them ” jo janë budallenj italianët, fute drogën se italianët nuk e kanë gjetur”. Kjo është logjike, pastaj vijnë ndjenjat që të mos filloj me psikologjinë. Që unë nuk kam pasur lidhje e as dijeni për drogën. Fatura ka qenë 7500 euro, që në këtë moment më ka dhënë zoti një dritë jeshile, si një besimtar. Do thoja “e gjetën drogën, ik, mos i merr frutat para lirisë që të lësh familjes rrugëve”. Unë kam qenë në Gjermani, do merrja avionin në Singapor, që s’ka ektradim me Shqipërinë që as nuk e dinë ku i bie Shqipëria, në Marok, do shkoja në Kolumbi se me dikë punoja dhe nuk do vija. Unë e dija që frutat kontrollohen dhe nuk bëra asnjë lëvizje, negociova për të ulur 7500 euro. Edhe një fukara e shet lopën para lirisë. Si do e sillja Donald Lushja dhe do i thoja “merr drogën”. Nëse unë do isha në Singapor, ai në Amerikë, se i ka dalë dhe viza. Unë nuk jam trafikant droge, nuk kisha mundësinë e transportit të drogës se nuk njoh trafikantë dhe numrin e kontenierëve që vijnë për mua. Unë edhe transportin detar e tokësor nuk e organizoj dot të frutave të mia, unë nuk bëj dot transportin e frutave, jo më të drogës. Nuk është hera e parë që në kontenierët e CMA CGM gjenden drogë, përditë ndodh se trafikantët s’do i sjellin 2 ton drogë në shpinë, por përdorin kompanitë e mëdha. Unë nuk kisha asnjë mundësi reale, edhe nëse do e bëja. Nëse do sillja drogën, do e organizoja edhe nxjerrjen e saj nga Shqipëria. Unë e di që frutat kontrollohen, kështu që nëse droga ishte e imja, duhet të korruptoja skaner, doganier me radhë. E kam kuptuar se sa të rëndësishëm jam mjetet rrethanore, tani që jam në burg”. Duhet të formoja grupin e armatosur. Këtu për 3 kg hashash të vrasin 3 vetë, milion euro si të ika unë në Gjermani dhe t’ia jepja 20 vjecarit. Duhet t’i merrja të gjithë vrasësit e Ballkanit të ruaja drogën, si të ikja në Gjermani e të lija qindra miliona euro, unë me 2 dhoma e kuzhinë. Si do ia jepja grupit, mua do të vrisnin. Duhet të formoja grupin e armatosur për të ruajtur drogën. Unë isha në Gjermani, u nisa nga Kosova se bileta ishte më lirë, këtu i keni tabulatet telefonike nuk jam kurnac, por nuk kam parë kriminel në rruzullin tokësor që i llogarit 200 euro biletë dhe e merr gruan e shkretë në vend t’i thotë “tani mbaruam gjithçka, ku do të shkosh, nga pamja s’jam në ndonjë bukuri e radhë”, unë duke marrë agjencitë ku të më gjenin një biletë sa më të lirë që kurseja 200 euro. Pra ika në Gjermani për të blerë mobilje në Gjermani, droga s’ka qenë invetim e imja apo e familjes sime, droga ka qenë e personave të tjerë, duhej të lihej dhe të mos dekonsporohej. Asnjë punëtor nuk bënte roje, aty pritej që të shkarkoheshin vetëm frymë.Droga u kap në shteti italian, ata kanë instaluar dhe një kamer në kontenuer dhe më pas njoftuar autoritet shqiptare që sa morën këtë lajm, me telefonat e dytë dekonspiruan telefoniun.prokuroi dhe policia e di se sa kohë merr shkarkimi i paletave, 30 min. Kur prokurori e dinte sasinë e madhe të drogës, se është parë në skaner. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sasia rekord e kokainës u kap në shkurtin e vitit 2018, ku policia shqiptare e sinjalizuar nga ajo greke sekuestroi 613 kg kokianë në konterinerin e bananeve të kompanisë së Çekajt, “Arbër Garden”.  Gjykata e Posaçme pritet të japë vendimin për 3 personat e akuzuar për këtë çështje. Ndërsa prokuroria ka regjistruar hetim tjetër për të bërë të mundur zbulimin e personave të tjerë, të cilët mund të jenë pjesë grupit që trafikoi 613 kilogramët kokainë.

J.V/Dosja.al 

Shto Koment