Bota

Udhëtime me mjetet e shtetit, arkivohet procesi gjyqësor kundër Matteo Salvinit

Salvini akuzohet se kishte përdorur padrejtësisht aeroplanët e policisë dhe zjarrfikësve në jo më pak se 35 raste. Akuza të cilat gjithmonë janë mohuar nga Salvini. 
Featured image of article: Udhëtime me mjetet e shtetit, arkivohet procesi gjyqësor kundër Matteo Salvinit Matteo Salvini

ITALI– Gjykata e Apelit në Lazio ka arkivuar çështjen kundër ish-ministrit të Brendshëm, Matteo Salvini i cili akuzohet për përdorimin e helikopterëve shtetëror gjatë kohës që mbante detyrën.

Edhe pse Apeli e ka pushuar çëshjen, ajo i ka kaluar prokurorëve të Romës për veprime të mëtejshme. 

Në aktvendimin e saj, Gjykata tha që fluturimet e me mjetet e shtetit nga ana e Salvinit ishin të parregullta, megjithatë ka një detaj që e “shpëton.”

Verifikimi i shpenzimeve ka vërtetuar se nuk fluturimet nuk kanë më të larta nëse ish-ministri nuk do të udhëtonte me fluturimet e linjës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Duke e hedhur pushuar kështu akuzën me faktin se nuk përbën dëm ndaj shtetit.

Salvini akuzohet se kishte përdorur padrejtësisht aeroplanët e policisë dhe zjarrfikësve në jo më pak se 35 raste. Akuza të cilat gjithmonë janë mohuar nga Salvini. 

Edhe situata e tij politike nuk është mjaft e mirë. Pas debateve me të, Giussepe Conte ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit duke e çuar vendin në zgjedhje të parakohëshme. Tanimë 5 Yjet ashtu edhe Partia Demokratike Sergio Mattarella i thanë presidentit se janë të gatshme të përpiqen për formimin e një qeverie të re, të drejtuar nga zoti Conte duke shuar të gjithë shpresat e ish-ministrit. 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment