Bota

Udhëheqësi i ri kryesor i Partisë Evropiane, shpërthen autokratët në grup

Presidenti i Këshillit Evropian në largim, Donald Tusk foli në hapjen e kongresit dy-ditor në kryeqytetin Kroat, Zagreb, të Partisë Popullore Evropiane, e cila e zgjodhi atë drejtuesin e saj të ri.
Featured image of article: Udhëheqësi i ri kryesor i Partisë Evropiane, shpërthen autokratët në grup Donald Tusk

BRUKSEL- Presidenti i ri i partisë më të madhe në Parlamentin Evropian nisi një sulm të ashpër të mërkurën kundër udhëheqjeve autokratike dhe populiste brenda radhëve të këtij grupi.

Presidenti i Këshillit Evropian në largim, Donald Tusk foli në hapjen e kongresit dy-ditor në kryeqytetin Kroat, Zagreb, të Partisë Popullore Evropiane, e cila e zgjodhi atë drejtuesin e saj të ri.

Pa përmendur kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban ose udhëheqës të tjerë të linjës së ashpër evropiane, Tusk tha që PPE duhet të luftojë kundër populistëve politikë, manipuluesve dhe autokratëve.

PPE nuk e ftoi Orbanin në kongres sepse partia e tij Fidesz u pezullua në mars për shkak të shkeljes së perceptuar të qeverisë së tij të standardeve demokratike. Disa kanë kërkuar që PPE, e cila ka mbizotëruar në politikat evropiane për dekada, të dëbojë Fidesz, i cili është akuzuar për minimin e sundimit të ligjit në Hungari.

“Ne nuk do të sakrifikojmë vlera si liritë qytetare, sundimi i ligjit dhe vendosmëria në një jetë publike në altarin e sigurisë dhe rendit, sepse thjesht nuk ka nevojë. Sepse nuk e përjashtojnë njëri-tjetrin. Kushdo që nuk është në gjendje ta pranojë atë, është faktikisht vendosja e tij jashtë familjes tonë.”- tha Tusk.

Në kongres, partitë e qendrës së djathtë evropiane në grupin EPP do të zgjedhin udhëheqjen e re pasi shënuan një fitore relative në zgjedhjet evropiane të majit. Një numër i krerëve të shteteve ose qeverive, duke përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel, po marrin pjesë në këtë aktivitet.

Në rend të ditës është zgjerimi i Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor pas vendimit të fundit të Francës për të vënë veton në hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç tha në mbledhjen e PPE se vendimi i fundit i BE për të mos filluar bisedimet e anëtarësimit me të dy vendet është një “gabim i penduar”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Franca drejtoi një grup vendesh të BE-së duke bërë thirrje për një rregullim të procedurave për të pranuar anëtarët e rinj para se të fillonin negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Plenkoviç tha se procedurat ekzistuese dhe kriteret për t’u bërë anëtar janë shumë të hollësishme dhe të vështira. Ai shtoi se “çdo vend evropian ka të drejtë të kërkojë anëtarësim.”

Merkel tha pas takimit me Plenkoviçin se diskutimet e gjera me Francën mbi procesin e anëtarësimit ishin të nevojshme.

“Ende duhet të ketë një perspektivë realiste të anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Ne nuk mund të përfundojmë në thyerjen e premtimeve tona.”- tha ajo.

Ekziston frika brenda BE se bisedimet ngecëse të anëtarësimit mund të çojnë në rritjen e ndikimit rus dhe kinez në rajonin që ishte në luftë në vitet 1990.

Kroacia, e cila u bashkua me BE në 2013, merr përsipër presidencën e rradhës të gjashtë muajve të bllokut në fillim të janarit.

Burimi: nytimes

A.C/Dosja.al 

Shto Koment