Bota

U zhduk 7 vite më parë/ Policia britanike nuk do ndalë kërkimet, nuk pranon se Madeleine McCann është vrarë

Prokurori Hans Christian Wolters,  i cili po udhëheq hetimin e McCann në Gjermani  - ka thënë më parë se ai ka prova konkrete se Christian Brueckner, një 43-vjeçar e ka vrarë vajzën. Por Dame Cressida tha se ekipi do të vazhdojë të konsiderojë Madeleine të zhdukur derisa  dikush të vihet para drejtësisë ose nëse të ka asnjë mundësi tjetër.
Featured image of article: U zhduk 7 vite më parë/ Policia britanike nuk do ndalë kërkimet, nuk pranon se Madeleine McCann është vrarë Medeleine McCann

BRITANI E MADHE-Policia britanik ka deklaruar se nuk ka në plan të ndalë hetimet për Madelene McCann edhe pse Gjermania pretendon se e mitura është vrarë.  Komisionerja e Policisë Metropolitane Dame Cressida Dick ka thënë se forcat po punon me autoritetet gjermane, por nuk presin që ata t’i ndajë të gjitha provat e tyre.

Prokurori Hans Christian Wolters,  i cili po udhëheq hetimin e McCann në Gjermani  – ka thënë më parë se ai ka prova konkrete se Christian Brueckner, një 43-vjeçar e ka vrarë vajzën. Por Dame Cressida tha se ekipi do të vazhdojë të konsiderojë Madeleine të zhdukur derisa  dikush të vihet para drejtësisë ose nëse të ka asnjë mundësi tjetër.

“Ne po vazhdojmë të punojmë shumë ngushtë me kolegët tanë në BKA (Zyra Federale e Policisë Kriminale të Gjermanisë)  siç e dini, dhe PJ (Policia Judiciaria) në Portugali. Ne kemi ekipin tonë të vogël që ende punon për këtë dhe nuk ka ndonjë ndryshim të rëndësishëm për ne sa i përket burimit tonë ose sjelljes. Siç e dini, ne kemi disa fonde për ta vazhduar atë dhe ne po i vazhdojmë ato. Ne do të vazhdojmë deri në kohën kur është e drejtë ose sepse është hedhur shumë më shumë dritë mbi ose kur dikush është sjellë para drejtësisë. Ekipi vazhdon. Pra, ne po punojmë vërtet ngushtë me autoritetet gjermane. Nuk do të prisja që domosdoshmërisht çdo material i vetëm të ndahej me ne. Jam i sigurt që ata po ndajnë gjërat përkatëse në kohërat përkatëse me ne. Ne jemi duke punuar me të vërtetë, me të vërtetë të ngushtë me ta,”-ka thënë ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Hetuesit gjermanë besojnë se Brueckner vrau Madeleine, pasi e rrëmbeu atë nga një apartament pushimesh në Praia da Luz në maj 2007. Brueckner aktualisht po vuan një dënim me burg për trafik droge dhe pritet të qëndrojë pas hekurave deri në 2026.

Medeleine McCann u zhduk pak para se të festonte 4-vjetorin e  lindjes në një apartament në Praia da Luz në mbrëmjen e 3 majit 2007.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment