Bota

U vranë 2 persona dhe u arrestuan 7 mijë të tjerë gjatë perotestave kundër Lukashenkos/ Bashkimi Europian i vendos sanksione Bjellorusisë, përgatit listën për…

Vedimi vjen si kundërpërgjigje ndaj fitores së thellë të Aleksandër Lukashenkos në zgjedhjet presidenciale që u konsideruan të manipuluara dhe u bënë shkak për nisjen e protestave mbarëpopullore.
Featured image of article: U vranë 2 persona dhe u arrestuan 7 mijë të tjerë gjatë perotestave kundër Lukashenkos/ Bashkimi Europian i vendos sanksione Bjellorusisë, përgatit listën për… Foto Ilustruese

BJELLORUSI- Bashkimit Europian do të vendosë sanksione ndaj Bjellorusisë. Ky është vendimi që kanë marrë ditën e sotme ministrat e Bashkimit e Evropian të cilët kanë njoftuar se kanë rënë dakord që të hartohet një listë e personave që do u vendosen sankisone.

“Ministrat e Jashtëm ranë dakord të vendosin sanksione për ata që janë përgjegjës për represionin dhe një listë me emra pritet të hartohet,” tha një zyrtar i BE

Vedimi vjen si kundërpërgjigje ndaj fitores së thellë të Aleksandër Lukashenkos në zgjedhjet presidenciale që u konsideruan të manipuluara dhe u bënë shkak për nisjen e protestave mbarëpopullore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në Bjellorusi kanë shëprthyer protestat që nga e premtja  dhe se autoritetet kanë marrë masa të ashpra ndaj tyre, ku deri më tani kanë arrestuar 7 mijë persona, 2 persona kanë mbetur të vrarë dhe qindra të tjerë janë plagosur.

Burimi: DW

(A.K.dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment