LIVE UPDATES
Aktualitet

U tentua arratisja! Pezullohen 6 policët e burgut 313/ Hije dyshimi mbi zyrtarët e LARTË, me çfarë çmimi garantuan lirinë

13 Gusht 2021, 15:20 Nga DOSJA
U tentua arratisja! Pezullohen 6 policët e burgut 313/ Hije dyshimi mbi

Një sërë shkeljesh që nuk janë konfirmuar ende nëse janë shkaktuar vetëm nga neglizhenca kanë sjellë pezullimin e përkohshëm të 6 efektivëve të burgut 313, ndërkohë që hijet më të forta të dyshimit hidhen mbi zyrtarët e burgut për protokollin që kanë urdhëruar të zbatohet.

Megjithëse arratisja e Arbër Çekajt dhe Fatmir Pjetrit u mbyll pa sukses dëshmitë e policëve lënë të kuptohet se ata u urdhëruan në telefon të dilnin në regjimin e sigurisë për të transportuar të vetëdëmtuarin Lulzim Çepele i cili deklarohet zyrtarisht se krijoi skenën për të tërhequr vëmendjen 20 minuta përpara se të dilnin dy të burgosurit Çekaj dhe Pjetri. Por ajo që nuk thuhet është se mbas urdhrit tre policë dolën për të shoqëruar Çepele dhe regjimi u la në shkelje të hapur me vetëm dy të tjerë, edhe pse burgu ka mjek dhe i plagosuri rezultoi që nuk kishte plagë të rrezikshme për jetën.

Burimet e TCH konfirmojnë se plaga ishte aq sipërfaqësore sa edhe mbas situatës që zbuloi në sheshpushim dy të burgosurit e tjerë, kurimi i tij u krye brenda 313. Pikërisht aty ky mbahen në izolim aktualisht Çekaj dhe Pjetri që mbas tentativës sipas rregullores duhet të transferoheshin në një burg tjetër. Shkelja e dytë lidhet me mos pajisjen më armë të policit tek porta kryesore.

Burimet sqarojnë se procedura kërkon që në raste të papritura si tentativa e vetëvrasjes se Çepeles të njoftohet shefi i policisë së burgut, drejtori i burgut dhe specialisti i informacionit në drejtori të përgjithshme, ndërkohë që pas këtij rasti sipas protokollit dhe rregullores kërkohen përforcime. Burimet e sigurta janë të bindura se në skemën e arratisjes se Çekajt dhe Pjetrit që qëlluan me çengel në kokë policin Myfit Xheka ka bashkëpunëtorë të brendshëm nisur nga të dhënat që nuk lejojnë cenimin e shërbimeve deri tek mungesa e një vendroje në pjesën perëndimore të burgut, apo mungesa e radiomarrëseve të dy policëve të ajrimit që u mbyllën në këtë zonë nga Çekaj dhe Pjetri, teksa të burgosurit zbritën me litarë përmes një zgare hekuri që ishte hequr më herët.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet tentativa per arratisje tek 313 tentativa per arratisje tek 313

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit