Bota

U shkatërrua nga zjarri në vitin 2019/  Rifillon restuarimi i katedrales ‘Notre Dame’ në Paris

Mediat ndërkombëtare, kanë bërë me dije se ditën e sotme filluan të çmontohen skelat që tashmë ishin në funksion para zjarrit të prillit 2019, gjatë kohës që po bëheshin restaurimet para se të izoloheshin për koronavirusin.
Featured image of article: U shkatërrua nga zjarri në vitin 2019/  Rifillon restuarimi i katedrales ‘Notre Dame’ në Paris Katedralja e Notre-Dame në Paris.

PARIS– Në katedralen e e Notre Dame në Paris,  e cila  shkatërruar nga zjarri kanë filluar punimet për restaurimin e saj pasi ato kishin ndaluar për shkak të  pandemisë Covid-19.

Mediat ndërkombëtare, kanë bërë me dije se ditën e sotme filluan të çmontohen skelat që tashmë ishin në funksion para zjarrit të prillit 2019, gjatë kohës që po bëheshin restaurimet para se të izoloheshin për koronavirusin.

Kjo fazë e tanishme e punimeve është vlerësuar shumë e rrezikshme sepse skelat peshojnë mbi 200 tonë, dhe mendohet se janë shkrirë së bashku për shkak të nxehtësisë së flakës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndëkohë teknikët do të hyjnë në brendësi të katedrales me litar për të çmontuar 40,000 tubat, një nga një,  faze e cila  pritet të zgjasë tre muaj.

Kujtojmë se presidenti Emmanuel Macron njoftoi një afat kohor prej pesë vjetësh për veprat e konservimit.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment