Aktualitet

Ngushtohet rrethi/ Ekspertiza hedh dritë mbi atentatin ndaj prokurorit Ndoja, dy ‘misteriozët’ nga Fushë Kruja vijnë në Tiranë

Ende nuk dihen identitet e tyre ndërkohë që dyshohet se mund të jenë atentatorët, ose të kenë dijeni mjaft kompromentuese për personat që qëlluan dhe plagosën prokurorin Arjan Ndoja, shoferin Andi Maloku dhe mikun e tij ALkesandër Laho që njihej si Pëllumb Muharremi apo me pseudonim “Rrumi”, teksa udhëtonin në të njëjtin automjet.
Featured image of article: Ngushtohet rrethi/ Ekspertiza hedh dritë mbi atentatin ndaj prokurorit Ndoja, dy ‘misteriozët’ nga Fushë Kruja vijnë në Tiranë Arjan Ndoja dhe foto nga atentati
Përditësuar:

TIRANË– Janë zbardhur detaje të reja në lidhje me hetimet rreth atentatit ndaj prokurorit të Durrësit, Arjan Ndoja. AbcNeës shkruan se janë shoqëruar nga Fushë Kruja dhe po merren në pyetje në Drejtorinë e Policisë së Tiranës.

Ende nuk dihen identitet e tyre ndërkohë që dyshohet se mund të jenë atentatorët, ose të kenë dijeni mjaft kompromentuese për personat që qëlluan dhe plagosën prokurorin Arjan Ndoja, shoferin Andi Maloku dhe mikun e tij ALkesandër Laho që njihej si Pëllumb Muharremi apo me pseudonim “Rrumi”, teksa udhëtonin në të njëjtin automjet.

E njëjta media shkruan se ekspertët e balistikës në Policinë e Shtetit e kanë përfunduar ekspertizën në lidhje me armët dhe provat e gjetura në automjetin tip “Benz”, të atentatorëve por do të bëjnë edhe një krahasim të dytë për të hequr çdo dyshim mbi përputhshmërinë e gjilpërës së automatikut Kallashnikovë model 56 dhe shenjës së lënë në kapsollen e gëzhojeve të gjetura te mbikalimi i Shkozetit.

Në atentatin e tipit mafioz të së premtes ndaj prokurorit Arjan Ndoj, shoferit Andi Maloku dhe mikut të tyre Aleksandër Laho, i njohur ndryshe si dyshohet se u qëllua nga dy armë të ndryshme.

Gjatë këtyre ditëve, Policia e Shtetit ka shoqëruar rreth 30 persona si të dyshuar me konflikte me prokurorin Arjan Ndoja dhe me të plagosurin tjetër, Landi Muharremin (Aleksandër Laho). 

Gjithashtu mësohet se grupit hetimor ka ngritur pikëpyetje të shumta pasi policia mbërriti në vendngjarje rreth 20 minuta më vonesë, nga koha kur ndodhi atentati rreth orës 16:25.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Si ndodhi atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoja?

Një skenë hollivudi e krimit shqiptar u përsërit të shtunën në vendin e njohur si Mbikalimi i Shkozetit në Durrës. Makina tip “Benz”, ku po udhëtonte prokurori Arjan Ndoja, ra pre e një atentati, pasi një makinë tjetër “Benz”, ngjyrë gri, nisi të qëllonte me breshëri, duke lënë të plagosur të tri personat që po udhëtonin në këtë makinë.

Prokurori Arjan Ndoja, shoferi i tij, ish-polici i Krujës Andi Maloku dhe një person i akuzuar për një sërë ngjarjesh kriminale, Landi Muharremi (Aleksandër Laho), ngelën të plagosur pasi ndaj tyre u qëlluan mbi 20 plumba.

Atentatorët dyshohet se janë një skuadër vrasësish me pagesë, ndërsa pak orë pas ngjarjes në Ishëm, u gjet makina e tyre e padjegur, dhe brenda ndodheshin dy armët e përdorura në këtë atentat, përkatësisht dy kallashnikovë AK-47. Dosja i ka kaluar prokurorit Anton Martini, ndërsa Ndoja ka thënë se nuk i njeh autorët e atentatit.

(F.m/dosja.al)

Shto Koment