BotaDiaspora

‘ U mora me drogë pasi kam babain të sëmurë me kancer’, 28-vjeçari shqiptar dënohet me burg në Britani për trafikim të lëndëve narkotike

Pas këtij konstatimi policia britanike ka kontrolluar banesën e 28 vjeçarit ku zbuloi sasi të tjera kokaine dhe rreth 14 mijë paund cash.
Featured image of article: ‘ U mora me drogë pasi kam babain të sëmurë me kancer’, 28-vjeçari shqiptar dënohet me burg në Britani për trafikim të lëndëve narkotike Oresti Kyriako

BRITANI- Një shqiptar i identifikuar si Oresti Kyriakos u ndalua në Cardiff të Britanisë më 27 Prill pas një kontrolli të makinës i’u gjetën çanta me kokainë.

Pas këtij konstatimi policia britanike ka kontrolluar banesën e 28 vjeçarit ku zbuloi sasi të tjera kokaine dhe rreth 14 mijë paund cash.

Sipas mediave lokale, Kyriakos u shpreh se ‘detyrohej’ të bënte këtë punë pasi babai i tij i cili jetonte në Athinë ishte i sëmurë me kancer, për të tepër sipas dëshmisë së tij ai tha se së bashku me partneren dëshironin të zgjeronin familjes ndaj dhe duhej të paguante seancat e IVF.

Një seancë dënimi në Cardiff Crown Court sot dëgjoi që i pandehuri u arrestua dhe droga u dërgua për analiza. Në total kishte 347.6g kokainë që vlerësohej se kishte një vlerë rruge midis 11,120 £ dhe 14,800. Policia kapi gjithashtu dy telefona celularë me një që përmbante mesazhe në lidhje me tregtinë e drogës dhe listat e shënjave.

Kyriako më vonë u deklarua fajtor për posedim të barnave të Klasit A ​​me qëllim për të furnizuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në çështjen e lehtësimit, avokati Laurence Jones tha se klienti i tij ishte shqiptar por një shtetas grek me leje për të qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar dhe kishte jetuar në vend për tre vjet.

“Trafikimi i barnave të Klasit A ​​është një gjë e neveritshme. Droga shkakton varësi, degradim dhe shpesh shkakton vdekje. Duket se jeni marrë me këtë veprim nga borxhet.”- tha gjykatësi, Neil Bidder.

Kyriako u dënua me 32 muaj burg.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment