Aktualitet

U kapën duke transportuar 14 emigrantë të paligjshëm, pranga 2 personave në Korçë, një tjetër shpallet në kërkim…

Gjatë aksionit "Perimetri", në pranga ka rëndë 24-vjeçari me iniciale  D. L., dhe një i ri nga Kurdistani, ndërsa në kërkim është shpallur bashkëpunëtori i tij me iniciale E. N.
Featured image of article: U kapën duke transportuar 14 emigrantë të paligjshëm, pranga 2 personave në Korçë, një tjetër shpallet në kërkim… Foto ilustruese

KORÇË– 2 persona janë prangosur ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim nga Policia e Shtetit pasi u kapën duke transportuar 14 emigrantë të paligjshëm. Gjatë aksionit “Perimetri”, në pranga ka rëndë 24-vjeçari me iniciale  D. L., dhe një i ri nga Kurdistani, ndërsa në kërkim është shpallur bashkëpunëtori i tij me iniciale E. N.

“Në afërsi të fshatit Podgorie, Maliq, shtetasin D. L., duke transportuar me mjetin furgon tip “VË Crafter”, 9 emigrantë të paligjshëm. Gjithashtu në aksin rrugor Korçë-Pogradec, pranë fshatit Grabovicë, Pogradec, u kap shtetasi irakian B. M., duke transportuar me mjetin “Mercedes-Benz”, 5 emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit, iu kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së,”-shkruhet në njoftimin e Policisë.

NJOFTIMI I PLOTË:

Qarku Korçë

Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme në kuadër të operacionit policor “Perimetri”. Goditen dy raste të tjera të veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit. U kapën duke transportuar 14 emigrantë të paligjshëm, vihen në pranga 2 shtetas dhe 1 tjetër shpallet në kërkim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Korçë, në bashkëpunim me strukturat e SHÇBA-Korçë, Policinë Kufitare dhe Forcat Speciale “Shqiponjat” në vijim të operacionit policor “Perimetri”, kanë goditur dy raste të tjera të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit si rezultat i të cilëve u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve D. L, 24 vjeç, banues në fshatin Gështenjas, Pogradec; B. M., 30 vjeç, banues në Kurdistan, Irak, si edhe u shpall në kërkim shtetasi E. N.

Shërbimet e policisë kanë kapur në aksin rrugor Korçë-Pogradec, në afërsi të fshatit Podgorie, Maliq, shtetasin D. L., duke transportuar me mjetin furgon tip “VË Crafter”, 9 emigrantë të paligjshëm. Gjithashtu në aksin rrugor Korçë-Pogradec, pranë fshatit Grabovicë, Pogradec, u kap shtetasi irakian B. M., duke transportuar me mjetin “Mercedes-Benz”, 5 emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit, iu kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Nga hetimet e kryera, dyshohet se shtetasi E. N., ishte bashkëpunëtor me 30-vjeçarin B. M., në këtë veprimtari të paligjshme. Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Korçë e Pogradec për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment