Aktualitet

U dëmtua nga tërmeti/ Inxhinierët s’lejohen të futen në godinën e shkollës “Emin Duraku”, prindërit në pritje të restaurimit (FOTO)

Ndërkaq, prindërit vazhdojnë të qëndrojnë jashte dere gjithë paraditen, duke pritur të mësojnë se çfarë do të bëhet me këtë godinë, ku mësojnë fëmijët e tyre.  
Featured image of article: U dëmtua nga tërmeti/ Inxhinierët s’lejohen të futen në godinën e shkollës “Emin Duraku”, prindërit në pritje të restaurimit (FOTO) Prindërit para shkollës "Emin Duraku"

TIRANË- Shkolla “Emin Duraku” në kryeqytet, godina e 9 -vjeçares, u mbyll, pasi pësoi dëmtime nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Pak ditë më parë prindërit kundërshtuan vijimin e mësimit në këtë godinë, pasi nuk kishin siguri për fëmijët e tyre. Ndërkohë sot , 3 inxhinierë të cilët janë drejtuar për t’u futur brenda në shkollë, nuk janë lejuar nga drejtoresha e shkollës, pasi nuk kishin dokumente.

Ndërkaq, prindërit vazhdojnë të qëndrojnë jashte dere gjithë paraditen, duke pritur të mësojnë se çfarë do të bëhet me këtë godinë, ku mësojnë fëmijët e tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Debati për shkollën “Emin Duraku” prej ditësh ka qenë në qendër të mediave. Grupet e inspektimit kanë bërë dy akte konstatimi për këtë shkollë dhe një pjesë te saj e kanë shpallur si të pabanueshme. Dy ditë më parë  prindërit kanë zhvilluar edhe një takim me drejtoreshën e shkollës, dhe i kanë dërguar një peticion Besa Shahinit. Kjo e fundit u ka kthyer përgjigje dhe shprehet se një godinë është në formë të mirë dhe e qëndrueshme.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment