Bota

U bë milioner brenda një nate/ Minatori nga Tanzania shet 2 milionë dollar gurin e tretë me vlerë

Guri i tretë i Saniniu Laizer peshonte 6.3 kg, e sigurisht që kjo shumë marramendëse që kanë kushtuar gurët me vlerë i kanë ndryshuar jetën minatorit nga Tanzania.
Featured image of article: U bë milioner brenda një nate/ Minatori nga Tanzania shet 2 milionë dollar gurin e tretë me vlerë Saniniu Laizer

TANZANI– Dy javë më parë një minator nga Tanzania u bë milioner brenda një nate pasi gjeti 3 gurë me vlerë.

Sëfundmi ai ka shitur edhe gurin e tretë për 2 milionë dollar, ndërsa dy gurët e parë ai i shiti për 3.4 milionë dollarë.

Guri i tretë i Saniniu Laizer peshonte 6.3 kg, e sigurisht që kjo shumë marramendëse që kanë kushtuar gurët me vlerë i kanë ndryshuar jetën minatorit nga Tanzania.

Ai gjendet vetëm në Tanzaninë veriore dhe përdoret për të bërë dekorime. Është një nga gurët e çmuar më të rrallë në tokë dhe një gjeolog vendas vlerëson se furnizimet me të mund të zhduken plotësisht 20 vitet e ardhshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por e veçanta e gurit është varieteti i ngjyrave të tij që përfshin të gjelbrën, të kuqen, lejlanë dhe blunë. Ndërsa vlera e tij përcaktohet nga cilësitë e tij, sa më e bukur të jetë ngjyra e tij dhe sa më i qartë të jetë ai, aq më i lartë është çmimi.

Lazier u ka bërë apel të gjithë atyre si ai që të punojnë me qeverinë duke thënë se eksperienca e tij ishte një shembull i mirë.

“Ti shesës qeverisë do të thotë se nuk ka probleme, ata janë transparent. Vetë minatorët, shpesh ankohen për pagesat nga pronarët e minierave.”- ka thënë ai.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

Shto Koment