Aktualitet

Lirohet Klevis Balliu dhe 9 protestuesit e Unazës së Re, Gjykata jep masën “detyrim paraqitje”

Në seancën e mbajtur paraditen e sotme, Gjykata dha masën detyrim paraqitje për Balliun dhe nëntë të tjerët.
Featured image of article: Lirohet Klevis Balliu dhe 9 protestuesit e Unazës së Re, Gjykata jep masën “detyrim paraqitje”
Përditësuar:

TIRANË– Ish-deputeti i Partisë Demokratike Klevis Balliu dhe nëntë protestuesit që u arrestuan pas protestët së Unazës së Re që u zhvillua mbrëmjen e 13 tetorit.

Në seancën e mbajtur paraditen e sotme, Gjykata dha masën detyrim paraqitje për Balliun dhe nëntë të tjerët.

Prokuroria kishte kërkuar arrest me burg për gjithë të arrestuarit.  Banorët e Astirit protestuan kundër projektit të “Unazës së Re”, që prek banesat e shumë banorëve të kësaj zone.

Pas përplasjeve mes tyre dhe Policisë, u arrestuan 10 persona, mes tyre edhe ish-deputeti Klevis Balliu. Ndërsa pesë të tjerë u hetuan në gjendje të lirë. Në krye të banorëve ishte edhe Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, që u priu protestuesve duke u hapur rrugën dhe duke ndaluar makinat.

U arrestuan:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Benard Nezha      26 vjeç
Kujtim Ylli             59 vjeç
Bajram Noka        60 vjeç
Agron Thaçi         38 vjeç
Ruzhdi Maqinaj   46 vjeç
Safet Maksuti      51 vjeç
Artan Muçmata   49 vjeç
Klevis Balliu         30 vjeç
Dritan Noku         25 vjeç
Andi Sharra         25 vjeç

Në hetim

Ervis Hysmeli
Arten Bushi
Çoban Murataj

Gojard Duro
Tomor Noku

(f.m/dosja.al)

Shto Koment