Rajoni

U akuzua për vjedhjen e 100 pasaportave dhe u shkarkua nga Cakaj / Ish ambasadorja shqiptare në Athinë, Adriana Hobdari, përshëndetet nga Dendias para largimit

Por përpara se të largohej Hobdarin e ka përshëndetur ministri grek Nikos Dendias, ku ndër të tjera ata të dy sipas mediave greke ka biseduar edhe për marrëdhëniet dypalëshe Shqipëri-Greqi.
Featured image of article: U akuzua për vjedhjen e 100 pasaportave dhe u shkarkua nga Cakaj / Ish ambasadorja shqiptare në Athinë, Adriana Hobdari, përshëndetet nga Dendias para largimit Adriana Hobdari dhe Nikos Dendias

GREQI- Ish-ambasadore shqiptare në Athinë, Adriana Hobdari, ditën e sotme është larguar nga detyra e saj pasi është shkarkuar nga ministir në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj.

Por përpara se të largohej Hobdarin e ka përshëndetur ministri grek Nikos Dendias, ku ndër të tjera ata të dy sipas mediave greke ka biseduar edhe për marrëdhëniet dypalëshe Shqipëri-Greqi.

Adriana Hobdari,  u shkarkua nga ministri Cakaj, pas bllokimit të 100 pasaportave shqiptare. Mediet fqinje në atë kohë rasportuan se shkakarkimi i saj ka ardhur, pasi ajo ishte e përfshirë në vjedhjen e 100 pasaportave shqiptare vitin e kaluar në Athinë. Po ashtu media greke bëri të ditur se në këtë vjeshje është i përfshirë edhe konsulli i Shqipërisë në Janinë, Pervin Tsikouria.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Hobdari dhe Tsikouria janë të përfshirë në rastin e vjedhjes së 100 pasaportave nga një makinë e trupit diplomatik shqiptar që ishte në tokën Greke. Automjeti, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, i përkiste Tsikourias. Në të njëjtën deklaratë thuhet se personi në fjalë kishte marrë përsipër detyrën e transferimit zyrtar të pasaportave në Athinë dhe dorëzimin e tyre në ambasadën shqiptare. Vjedhja ndodhi në 13 shkurt, natën vonë, në Thesio. Ndërsa makina e konsullit ishte në rrugën Asomaton në qendër të Athinës, autorët e panjohur vodhën 100 nga 300 pasaporta,” – shkruajnë mediat greke.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment