Bota

Twitter i quajti të papaza deklaratat e tij/ Trump nënshkruan urdhërin ekzekutiv për kompanitë e mediave sociale

Ky vendim erdhi vetëm pak orë pasi Twitter kishte etiketuar postimet e Trump si deklarata të "pabaza".  
Featured image of article: Twitter i quajti të papaza deklaratat e tij/ Trump nënshkruan urdhërin ekzekutiv për kompanitë e mediave sociale Presidenti amerikan, Donald Trump.

SHBA-Presidenti amerikan Donald Trump ditën e djeshme ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që sfidon mbrojtjen ndaj detyrimeve ligjore që këto kompani kanë për materialet e postuara nga përdoruesit e tyre.

Ky vendim erdhi vetëm pak orë pasi Twitter kishte etiketuar postimet e Trump si deklarata të “pabaza”.

Presidenti kërkon të ketë pas vetes mbështetësit e tij pasi ai sulmoi Twitter-in për aplikimin e konceptit të kontrollit të fakteve në dy nga postimet e tij. Presidenti Trump tha se kontrollet e fakteve ishin “vendime editoriale” nga Tëitter dhe kishin të bënin me një aktivizëm politik. Ai tha se kjo lëvizje do t’u kushtojë kompanive të mediave sociale mbrojtjen nga paditë për ato që janë postuar në platformat e tyre.

Kujtojmë se Trump, i cili përdorte masivisht Twitter-in për të sulmuar armiqtë e tij, ka akuzuar prej kohësh gjigantët e teknologjisë në Silicon Valley që anojnë nga liberalët, se po vënë në shënjestër konservatorët duke i kontrolluar ose duke hequr postimet e tyre.

Masa udhëzon agjencitë e degës ekzekutive të kërkojnë nga agjenci të pavarura që hartojnë rregullore, përfshirë Komisionin Federal të Komunikimit dhe Komisionin Federal të Tregtisë, të studiojnë mundësinë nëse ata mund të vendosin rregullore të reja për kompanitë, megjithëse ekspertët shprehin dyshime se kjo mund të bëhet pa një akt të Kongresit.

Kompanive si Twitter dhe Facebook u jepet mbrojtje nga përgjegjësitë ligjore në bazë të nenit 230 të Aktit për Komunikimin Dinjitoz sepse ato trajtohen si ‘platforma’ dhe jo ‘botues’, të cilët mund të përballen me padi mbi përmbajtjen që publikojnë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndër të tjera Trump dhe fushata e tij reaguan pasi kompania Tëitter shtoi një frazë paralajmëruese në dy postime të presidentit Trump ku ai i quante votimet me postë “mashtruese” dhe parashikuante se “kutitë postare do të grabiteshin”. Nën postimet në Twitter, tani ekziston një hallkë ku lexohet “Njihuni me faktet për votimet me postë” që i udhëzon përdoruesit në një faqe me kontrolle faktesh dhe lajme mbi njoftimet mbi pretendimet e pabazuara të Trump.

Trump tashmë ka akuzuar Twitter-in për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020″ dhe deklaroi se “si president, unë nuk do të lejoj që kjo të ndodhë”.

Presidenti dhe konservatorë të tjerë kanë pohuar, për vite me rradhë, se kompanitë e teknologjisë në Silicon Valley janë treguar paragjykues ndaj tyre. Por nuk ka asnjë provë për këtë, ndërsa drejtues dhe shumë punonjës të Twitter-it, Facebook-ut dhe Google-it mund të anojnë nga liberalët, kompanitë kanë theksuar se nuk kanë asnjë interes të biznesit për të favorizuar një parti politike ndaj të tjerë

Burimi: Nytimes

A.C/Dosja.al 

Shto Koment