Bota

Turqia nuk gjen qetësi as në kohë pandemie, tërmeti me magnitudë 5.2 të shkallës Rihter shkund rajonin lindor

Ditën e sotme Turqia është goditur nga një tërmet i fortë me magnitudë 5.2 të shkallës Rihter, por fatmirësisht nuk është raportuar për të lënduar.
Featured image of article: Turqia nuk gjen qetësi as në kohë pandemie, tërmeti me magnitudë 5.2 të shkallës Rihter shkund rajonin lindor Foto ilustruese

TURQI– Një tërmet i fuqishëm me magnitudë  5.2 shkallë të shkallës Rihter ka shkundur, provincën lindore të Turqisë, Malatya, këtë të martë shkruajnë mediat vendase.

Ndëkohë sa i përket kësaj  çështje autoriteti i Menaxhimit të Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) ka njoftuar se tërmeti ka goditur qarkun Puturge rreth orës 12:37 me kohë lokale.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjithashtu mësohet se tërmeti ka pasur një thellësi prej 8.16 kilometra, ndërsa ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu, përmes një postimi në Tëitter ka njoftuar se nuk është raportuar deri më tani  për dëme nga autoritetet e Malatyas.

A.C/Dosja.al

Shto Koment