Politike

“Turqia kyç për sigurinë në BE”/ Zv.Presidenti i PE i përgjigjet Ramës: Ankaraja duhet të kuptojë fajin e vet, konfliktet në Mesdhe janë të mëdha 

McAllister u shpreh se marrëdhëniet Turqi-BE kanë kaluar një fazë shumë të vështirë dhe se ata duhet që të gjëjnë drejtpeshimin e marrëdhënieve nëpërmjet bashkëpunimit.
Featured image of article: “Turqia kyç për sigurinë në BE”/ Zv.Presidenti i PE i përgjigjet Ramës: Ankaraja duhet të kuptojë fajin e vet, konfliktet në Mesdhe janë të mëdha  Edi Rama dhe David McAllister

ITALI- Zëvendës Presidenti i Parlamentit Evropian David McAllister ka komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama mbi marrëdhëniet Turqi-BE. Gjatë konferencës vjetore “State of the Union”, Rama u shpreh se “Turqia është vend kyç për sigurinë në BE”.

McAllister u shpreh se marrëdhëniet Turqi-BE kanë kaluar një fazë shumë të vështirë dhe se ata duhet që të gjëjnë drejtpeshimin e marrëdhënieve nëpërmjet bashkëpunimit. McAllister tha se Turqia për vite me radhë po distancohet nga standartet e BE-së dhe se politika e jashtme turke është armiqësore. Ai ka thënë se Turqia duhet që të kuptojë fajin e vetë, dhe se topi është në anën e Erdogan, për tu përgjigjur pyetjeve

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Por marrëdhëniet Be Turqi kanë kaluar një fazë shumë të vështirë dhe fatkeqësisht ka ndodhur kjo gjë. Ne duhet të gjejmë drejtpeshimin ndërmjet bashkëpunimit të drejtpërdrejt. Turqia për shumë vite ka ndjekur një distancim gjithnjë në rritje nga standardet e BE. Por ka ndjekur një politikë të jashtme konfrontuese dhe armiqësore. Turqia duhet të kuptojë fajin e vet për këto tensione kaq të mëdha që kemi parë në Mesdhe. Pavarësisht kësaj ne kemi shtrirë dorën si BE. Topi tashmë është në anën e Presidentit Erdogan, por ne na duhet të kemi një vëzhgim real. Janë veprat ato që flasim dhe jo fjalët. Për momentin gjërat janë të ngrira. Do të jetë Erdogan që do ju përgjigjet pyetjeve dhe jo ne,” tha ai.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment