Bota

Turqia hyn në bllokim total pas shifrave alarmante të rasteve me Covid, vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar gati 60 mijë të infektuar

Vitin e kaluar, Turqia u pa si një histori suksesi për veprimin e saj të hershëm luftarak dhe madje u vlerësua nga OBSH. Një vit më pas, është ndër vendet më të prekura nga Covid, me shkallën më të lartë të infeksionit në Evropë.
Featured image of article: Turqia hyn në bllokim total pas shifrave alarmante të rasteve me Covid, vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar gati 60 mijë të infektuar Foto Ilustruese

TURQI– Rrugët ishin të mbushura me njerëz, qendrat tregtare të zënë dhe trafiku i dendur. Disa u dyndën në terminalin kryesor të autobusëve për të dalë nga Stambolli, ndërsa të tjerët u përpoqën të blinin alkool mes lajmeve për një “ndalimi pije alkoolike”.

Kjo është situata në orët para se Turqia të hynte në bllokimin e saj të parë pandemik, për të frenuar një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve.

Vitin e kaluar, Turqia u pa si një histori suksesi për veprimin e saj të hershëm luftarak dhe madje u vlerësua nga OBSH. Një vit më pas, është ndër vendet më të prekura nga Covid, me shkallën më të lartë të infeksionit në Evropë.

Sipas BBC, Ankaraja është ende krenare për numrin e saj relativisht të ulët të vdekjeve, me rreth 39,000 dhe autoritetet thonë se pandemia është ende nën kontroll, falë sistemit të fortë të kujdesit shëndetësor të vendit. Por rritja e numrit të rasteve është shqetësuese.

Pas një periudhe të dytë të kufizimeve që filluan nëntorin e kaluar, numri i rasteve ditore ra në rreth 6,000 në një moment në mes të shkurtit. Por sapo qeveria filloi të lehtësonte kufizimet në mars, një valë e re goditi Turqinë.

Qeveria më pas u kthye për të vendosur përsëri kufizime në fillim të Prillit. Sidoqoftë, kjo nuk ishte e mjaftueshme për të frenuar përhapjen e infeksioneve. Në kulmin e saj në Prill, kishte më shumë se 60,000 raste të reja në ditë dhe më shumë se 300 vdekje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më shumë se 22 milion vaksina janë kryer, me 13.6 milion njerëz që kanë marrë të paktën një dozë në këtë vend prej 82 milion. Turqia kryesisht përdor vaksinën kineze Sinovac, si dhe numra më të ulët të Pfizer-Biontech.

Një kritikë  ishte se Partia AK qeverisëse e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan organizoi kongrese të mbushura në mars ndërsa shumë tubime shoqërore, protestat publike u ndaluan.

Shkencëtarët gjithashtu thonë se variantet e reja, veçanërisht lloji i Mbretërisë së Bashkuar (Kent), kanë përshpejtuar shkallën e infektimit. Cilado qoftë arsyeja për valën e re, Erdogan përfundimisht njoftoi një bllokim të plotë efektiv nga e enjtja në mbrëmje deri më 17 maj.

Njerëzit do të duhet të qëndrojnë në shtëpi përveç udhëtimeve thelbësore të pazarit dhe trajtimit urgjent mjekësor Të gjitha udhëtimet midis qyteteve do të kërkojnë miratimin zyrtar. Shkollat ​​do të mbyllin dhe do të vendosen kufij të rreptë të kapacitetit për përdoruesit e transportit publik. Shitjet e alkoolit po kufizohen. Disa biznese përjashtohen nga kufizimet e reja.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment