KRYESORET
Bota

Turqia hyn në bllokim total pas shifrave alarmante të rasteve me Covid, vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar gati 60

1 Maj 2021, 10:46 Nga DOSJA
Turqia hyn në bllokim total pas shifrave alarmante të rasteve me

TURQI– Rrugët ishin të mbushura me njerëz, qendrat tregtare të zënë dhe trafiku i dendur. Disa u dyndën në terminalin kryesor të autobusëve për të dalë nga Stambolli, ndërsa të tjerët u përpoqën të blinin alkool mes lajmeve për një “ndalimi pije alkoolike”.

Kjo është situata në orët para se Turqia të hynte në bllokimin e saj të parë pandemik, për të frenuar një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve.

Vitin e kaluar, Turqia u pa si një histori suksesi për veprimin e saj të hershëm luftarak dhe madje u vlerësua nga OBSH. Një vit më pas, është ndër vendet më të prekura nga Covid, me shkallën më të lartë të infeksionit në Evropë.

Sipas BBC, Ankaraja është ende krenare për numrin e saj relativisht të ulët të vdekjeve, me rreth 39,000 dhe autoritetet thonë se pandemia është ende nën kontroll, falë sistemit të fortë të kujdesit shëndetësor të vendit. Por rritja e numrit të rasteve është shqetësuese.

Pas një periudhe të dytë të kufizimeve që filluan nëntorin e kaluar, numri i rasteve ditore ra në rreth 6,000 në një moment në mes të shkurtit. Por sapo qeveria filloi të lehtësonte kufizimet në mars, një valë e re goditi Turqinë.

Qeveria më pas u kthye për të vendosur përsëri kufizime në fillim të Prillit. Sidoqoftë, kjo nuk ishte e mjaftueshme për të frenuar përhapjen e infeksioneve. Në kulmin e saj në Prill, kishte më shumë se 60,000 raste të reja në ditë dhe më shumë se 300 vdekje.

Më shumë se 22 milion vaksina janë kryer, me 13.6 milion njerëz që kanë marrë të paktën një dozë në këtë vend prej 82 milion. Turqia kryesisht përdor vaksinën kineze Sinovac, si dhe numra më të ulët të Pfizer-Biontech.

Një kritikë  ishte se Partia AK qeverisëse e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan organizoi kongrese të mbushura në mars ndërsa shumë tubime shoqërore, protestat publike u ndaluan.

Shkencëtarët gjithashtu thonë se variantet e reja, veçanërisht lloji i Mbretërisë së Bashkuar (Kent), kanë përshpejtuar shkallën e infektimit. Cilado qoftë arsyeja për valën e re, Erdogan përfundimisht njoftoi një bllokim të plotë efektiv nga e enjtja në mbrëmje deri më 17 maj.

Njerëzit do të duhet të qëndrojnë në shtëpi përveç udhëtimeve thelbësore të pazarit dhe trajtimit urgjent mjekësor Të gjitha udhëtimet midis qyteteve do të kërkojnë miratimin zyrtar. Shkollat ​​do të mbyllin dhe do të vendosen kufij të rreptë të kapacitetit për përdoruesit e transportit publik. Shitjet e alkoolit po kufizohen. Disa biznese përjashtohen nga kufizimet e reja.

(d.a/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar