Bota

Turqia do të prodhojë vaksinën e saj, Erdogan: Kur të jetë gati, do ta ndajmë me të gjithë

Erdogan theksoi se Turqia do të jetë në gjendje të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit.
Featured image of article: Turqia do të prodhojë vaksinën e saj, Erdogan: Kur të jetë gati, do ta ndajmë me të gjithë Rexhep Tayip Erdogan, president

TURQI– Vaksinat anti-Covid duhet të jenë të lira në të gjitha vendet. Kjo u argumentua nga Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, duke folur në debatin ndërkombëtar mbi eliminimin e patentave.

Sipas mediave të huaja, Erdogan theksoi se Turqia do të jetë në gjendje të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit.

Shkenca është një e mirë e përbashkët e njerëzimit, nuk duhet të ketë xhelozi,” – tha udhëheqësi i Ankarasë, sipas të cilit një serum turk mund të jetë i disponueshëm midis shtatorit dhe tetorit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kur të jetë gati, Turqia do të ndajë vaksinën e saj Covid-19 me të gjithë,”- premtoi Erdogan.

Deri më tani, Ankara ka përdorur vaksinën kineze Sinovac dhe Pfizer-BioNTech dhe ka njoftuar një furnizim të ardhshëm të Sputnik V. Që kur filloi fushata në mes të janarit, gati 25 milion janë administruar në vend, përfshirë mbi 10 milion nxitës.

(D.A/DOSJA.AL)

Shto Koment