Bota

Donald Trump: Soleimani po planifikonte një sùlm të madh, u shpëtuan jetë njerëzish

Ai shtoi se SHBA po e ndiqnin Soleimanin prej një kohe të gjatë dhe se brenda Iranit shumë njerëz u gëzuan për vrasjen e tij pasi i trembeshin atij.
Featured image of article: Donald Trump: Soleimani po planifikonte një sùlm të madh, u shpëtuan jetë njerëzish Donald Trump, Presidenti i SHBA

SHBA– Presidenti Donald Trump tha të martën se Kasem Soleimani ishte duke planifikuar një sùlm të madh, por nuk dha hollësi. “Ai po udhëtonte me kreun e Hezbollahut dhe vràsja e tij bëri që të shpëtoheshin një numër i madh jetësh njerëzore,” tha Presidenti në komentet për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, në praninë e Kryeministrit të Greqisë Qiriakos Micotaqis,

Ai shtoi se SHBA po e ndiqnin Soleimanin prej një kohe të gjatë dhe se brenda Iranit shumë njerëz u gëzuan për vràsjen e tij pasi i trèmbeshin atij. Presidenti Trump e quajti Kasem Soleimanin “një monstèr” që kishte vràrë shumë njerëz. Nga ana e tij, Sekretari amerikan i Mbrojtjès Mark Esper pohoi të martën se është më se e drejtë të thuash se sulmi që Soleimani ishte duke planifikuar duhej të ekzekutohej brenda pak ditësh dhe jo javësh. Shtetet e Bashkuara, tha ai në Pentagon, duhet të presin që Irani të hakmerret për vràsjen e Soleimanit. “Unë mendoj se duhet të presim që ata të hàkmerren në disa mënyra dhe forma, – tha ai – duke shtuar se një hàkmarrje e tillë mund të bëhet përmes grupeve të mbështetura nga Teherani, jashtë Iranit ose nga vetë dora e tyre”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne jemi të përgatitur për çdo rrethanë. Dhe atëherë ne do të kundërpërgjigjemi në mënyrë të përshtatshme ndaj çdo veprimi të tyre”. Ndërkaq, Presidenti Trump tha se do t’i bindej ligjit ndërkombëtar për të mos vënë objektet kulturore iraniane në shènjestër të sulmeve ushtarake, duke tërhequr një kërcènimi që ai bëri ndaj Iranit pak ditë më parë. Duke folur për trupat ushtàrake amerikane në Irak, Presidenti Trump tha se nëse SHBA largohen nga Iraku, kjo do t’i linte Iranit një prani të madhe atje. Në një kohë të caktuar, trupat amerikane do të duhet të largohen nga Iraku, por kjo kohë nuk është tani, tha ai. Irakut do t’i duhet ta garantojë vetë sigurinë e tij, shtoi presidenti amerikan.

(Marrë nga Zëri i Amerikës)

Shto Koment