Bota

Trump sfidon Bidenin: Ai nuk mund ta kalojë testin që kam bërë unë, duhet ta provojë!

Testi që realizoi zoti Trump është Vlerësimi Njohës i Montrealit (MOCA), i cili u administrua pranë tij gjatë provimit fizik të vitit 2018. Ai shënoi 30 nga 30 në provë, me mjekun e tij duke thënë në atë kohë që presidenti kishte kërkuar vetë testin dhe "nuk ka asnjë çështje mendore."
Featured image of article: Trump sfidon Bidenin: Ai nuk mund ta kalojë testin që kam bërë unë, duhet ta provojë! Joe Biden dhe Presidenti amerikan Donald Trump.

SHBA-Tema  kryesore e sulmit të presidentit Trump kundër rivalit të tij, Joe Biden,  është se se ai është “i përgjumur” dhe në një moshë relitivisht të madhe, duke u thënë votuesve se ai vetë është i shëndetshëm.

Donald Trump është rikthyer në një nga linjat e tij kryesore të sulmit kundër Joe Biden, duke publikuar një artikull që akuzoi kundërshtarin e tij për fshehjen e shenjave të njohjes. (Njohja i referohet “veprimit mendor ose procesit të përvetësimit të njohurive dhe të kuptuarit përmes mendimit, përvojës dhe shqisave.”)

“Ai nuk mund ta kalojë testin që unë e kam vepruar. Ai duhet ta provojë!!!”- shkruajti Trump në një nga postimet e tij në Twitter.

Testi që realizoi zoti Trump është Vlerësimi Njohës i Montrealit (MOCA), i cili u administrua pranë tij gjatë provimit fizik të vitit 2018. Ai shënoi 30 nga 30 në provë, me mjekun e tij duke thënë në atë kohë që presidenti kishte kërkuar vetë testin dhe “nuk ka asnjë çështje mendore.”

“MOCA”, e cila është përdorur për të provuar për shenjat e hershme të çmendurisë, kërkon që subjektet të emërtojnë kafshë të caktuara, të vizatojnë një orë që lexon 11:10 dhe të emërtojnë sa më shumë fjalë që mund të fillojnë me shkronjën “F” brenda një minuti. Një pikë shtesë i shtohet automatikisht rezultatit të provës nëse personi që e merr atë është i moshës 12- vjeçare ose më i vogël.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërsa Trump gjatë fushatës së tij kanë tallur vazhdimisht  Biden për çrregullimet e tij  mendore, duke shpërndarë video të tij duke i zbehur fjalët e tij: Joe i përgjumur.

Projekti Lincoln, një grup fushatash anti-Trump i ngritur nga operativë të fushatës republikane, së fundmi krijoi një reklamë të titulluar “#TrumpIsNotËell”.

Nga ana e tij, Joe Biden duket i pangopur nga linja e sulmit neurologjik të zotit Trump. Në një konferencë për shtyp këtë javë, një reporter e pyeti nëse ai kishte bërë një provë. Si përgjigje, ai tha: Jam testuar, unë jam vazhdimisht i testuar.

Burimi:  Independent

A.C/Dosja.al

Shto Koment