Bota

“Trump kërcënim për kombin tonë”, Mike Bloomberg përgatitet të hyjë në zgjedhjet presidenciale demokratike

NBC News shkruan se një burim pranë Bloomberg ka thënë se ai po hy në këtë garë për të mbajtur hapur opsionet e tij.
Featured image of article: “Trump kërcënim për kombin tonë”, Mike Bloomberg përgatitet të hyjë në zgjedhjet presidenciale demokratike Michael Bloomberg

SHBA- Mike Bloomberg, miliarderi kryetar i Bashkisë së Nju Jorkut po përgatitet të hyjë në garën për të marrë postin e presidentit të Partisë Demokratike. NBC News shkruan se një burim pranë Bloomberg ka thënë se ai po hy në këtë garë për të mbajtur hapur opsionet e tij.

Ai nuk është ende i sigurt,” i tha një burim NBC-së. Ky burim tha gjithashtu se këto janë “kohë të papara” dhe se Bloomberg është i shqetësuar për atë që po sheh si nga demokratët ashtu edhe nga presidenti Donald Trump. Howard Wolfson, një këshilltar i lartë i Bloomberg, në ​​një deklaratë për mediat pranoi shqetësimin e Bloomberg për gjendjen e garës:

Mike e sheh presidentin Trump si një kërcënim për kombin tonë. Në vitin 2016 ai foli në Konvemtën Demokratike kundër presidencës Trump. Në vitin 2018 ai shpenzoi më shumë se 100 milion dollarë për të ndihmuar në zgjedhjen e demokratëve. Po në këtë vit ai ndihmoi demokratët të fitonin kontrollin e dy dhomave të legjislaturës së Virxhinias. Tani duhet të mbarojmë punën dhe të sigurojmë që Trump të mposhtet, por Majk është gjithnjë e më i shqetësuar që fusha e tanishme e kandidatëve nuk është e pozicionuar mirë për ta bërë atë. Nëse Majk vrapon, ai do t’u ofronte një zgjedhje të re demokratëve të ndërtuar mbi një rekord unik, që drejton qytetin më të madh të Amerikës, duke ndërtuar një biznes nga e para dhe duke marrë disa nga sfidat më të vështira të Amerikës si një filantropist me ndikim të lartë. Bazuar në rekordin e tij të arritjeve, udhëheqjes dhe aftësisë së tij për të bërë njerëzit së bashku në mënyrë që të sjellin ndryshime, Majk do të ishte në gjendje të niste luftën kundër Trump dhe të fitonte“, tha Wolfson.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bloomberg është shfaqur si një forcë e politikës demokratike për shkak të shpenzimeve të tij të tepërta. Ai shpenzoi më shumë se 110 milionë dollarë për të mbështetyr demokratët gjatë zgjedhjeve të mesme të kongresit të vitit 2018. Grupi i kontrollit të armëve që ai mbështet shpenzoi 2.5 milionë dollarë në Virxhinia këtë vit, duke ndihmuar Partinë Demokratike të marrë kontrollin e shtabit të shtetit për herë të pare që nga viti 1994.

(E.S. Dosja.al)

Shto Koment