Bota

Trump jep njoftimin e MADH, mbyll marrëdhëniet me Organizatën Botërore të Shëndetit

Presidenti tha se "botës i duhet përgjigje nga Kina për virusin. Ne duhet të kemi transparencë".
Featured image of article: Trump jep njoftimin e MADH, mbyll marrëdhëniet me Organizatën Botërore të Shëndetit Donald Trump

SHBA– Presidenti Donald Trump njoftoi ditën e sotme se Shtetet e Bashkuara do të përfundojnë marrëdhëniet e saj me Organizatën Botërore të Shëndetit, një veprim që ai e ka pritur gjatë gjithë koronavirusit pandemik.

“Për shkak se ata nuk kanë arritur të bëjnë reformat e kërkuara dhe ato më të nevojshme, ne do të përfundmojmë marrëdhëniet tona me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe duke i ridrejtuar ato fonde në nevoja të tjera globale dhe të merituara, urgjente globale të shëndetit publik“, tha Trump.

Presidenti tha se “botës i duhet përgjigje nga Kina për virusin. Ne duhet të kemi transparencë”.

Më parë në fjalën e tij, ai tha se Kina nuk kishte raportuar siç duhet informacionin që kishte për koronavirusin në Organizatën Botërore të Shëndetit dhe tha se Kina kishte bërë presion OBSH për të “mashtruar botën”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Zyrtarët kinezë injoruan detyrimet e tyre të raportimit para Organizatës Botërore të Shëndetit dhe ushtruan presion ndaj Organizatës Botërore të Shëndetit për të mashtruar botën kur virusi u zbulua për herë të parë nga autoritetet kineze”, tha Trump.

Burimi: CNN

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment