Editorial

Trump dhe Biden, realiteti dhe fantazia përplasen para Falenderimeve

Një studim i Washington Post, nga fundi i tetorit dhe fillimi i nëntorit, zbuloi se pasiguria ushqimore po rritet me një ritëm të tmerrshëm. Një në 8 amerikanë tha se kishin shkuar pa ngrënë në shtëpi gjatë javës së kaluar, një shifër që u ngjit në 1 në 6 në shtëpi me fëmijë.
Featured image of article: Trump dhe Biden, realiteti dhe fantazia përplasen para Falenderimeve

CNN

Infeksionet e koronavirusit po rriten në qiell. Papunësia po rritet. Radhët nëpër ushqimore po zgjaten. Dhe Presidenti Donald Trump po poston në Twitter. Gëzuar ditën e falenderimeve.

Sezoni i festave të këtij viti po afron amerikanët, pavarësisht nga këshillat më të mira dhe lutjet gjithnjë e më urgjente të ekspertëve, të cilët shqetësohen se mbledhjet familjare do të japin një rritje të rasteve të Covid-19.

Solidariteti që Presidenti i zgjedhur Joe Biden bëri thirrje të mërkurën ndihet si një ëndërr e largët krahasuar me gjendjen e punëve në Uashington, ku Trump gërmon më thellë në bunkerin e tij.

Presidenti po mohon humbjen e tij në zgjedhje dhe po i lutet besnikëve për të luftuar.  Qeveria federale dhe Kongresi janë në të vërtetë në kaos, duke lënë miliona amerikanë të kujdesen për veten e tyre në mes të një katastrofe mjekësore dhe ekonomike.

Në këtë moment të çuditshëm midis fitores së Biden dhe largimit të Trump, Presidenti që po ikën çalë-çalë dhe ai që po vjen kanë marrë papritur, rrugë shumë të ndryshme.

Trump është i mbështjellë rreth boshtit të përpjekjes së tij mashtruese, për të mbajtur një presidencë që po tërhiqet nga kapja e tij.  Biden, ka qenë duke ndërtuar me skrupulozitet një qeveri në pritje. Dhe dy ditë që kur një i emëruar nga Trump lejoi tranzicionin zyrtar, ekipi i Biden ka filluar të shqyrtojë institucionet e bllokuara që do të trashëgojë.

Realiteti i Biden dhe fantazitë e Trump u përplasën në prag të Falënderimeve.

Së pari erdhi lajmi se shifrat e papunësisë ishin rritur në 778,000 – më shumë se tre herë nga mesatarja e tyre para-pandemisë. Trump, ndërkohë, vetëm anuloi planin për të marrë pjesë në një cirk sharlatan të organizuar nga Republikanët e Pensilvanisë, pasi avokati i tij, Rudi Giuliani pati kontakt me një person të infektuar me COVID.

Giuliani u kthye dhe Trump i bëri përçatjet e tij përmes një altropalanti. Presidenti sulmoi gjykatat, të cilat pothuajse unanimisht kanë hedhur poshtë pretendimet e tij të çuditshme. Disa orë më vonë, ai lëshoi ​​faljen për Michael Flynn, këshilltarin e tij të shkurtër për sigurinë kombëtare, i cili u deklarua fajtor në vitin 2017, në lidhje me bisedat me ambasadorin e atëhershëm të Rusisë.

Më pas, Trump ftoi Republikanët e Pensilvanisë në Shtëpinë e Bardhë me pretendimin se kishte informacion për mashtrim zgjedhor. Por takimi nuk prodhoi asgjë dhe republikanët lëshuan shpejt një deklaratë duke pohuar të vërtetën – se ata “nuk ishin në dijeni të ndonjë informacioni që do të ndryshonte rezultatin e zgjedhjeve në Michigan”.

Galaktika larg…

Në Delaware, Biden lëshoi ​​një thirrje të matur për kujdes dhe zgjidhje. “Unë e di që vendi është lodhur nga lufta. Por duhet të kujtojmë, ne jemi në luftë me virusin, jo me njëri-tjetrin. Jo me njëri-tjetrin,” tha Biden. “Ky është momenti ku ne duhet të çelikojmë shtyllat kurrizore, të dyfishojmë përpjekjet tona dhe të ri-angazhohemi në luftë.” Siç bëri gjatë fushatës, Biden kanalizoi hidhërimin e tij – në humbjen e gruas së tij të parë dhe vajzës së mitur në 1972, dhe vdekjen e djalit të tij nga kanceri i trurit pak më shumë se pesë vjet më parë – në një përpjekje për të qetësuar amerikanët që janë në zi.

“Është vërtetë e vështirë të kujdesesh”, tha Biden teksa përshkroi një “karrige bosh”, ku dikur ishte ulur një i dashur. “Është e vështirë të falenderosh, është e vështirë të mendosh të shikosh përpara dhe është kaq e vështirë të shpresosh. E kuptoj, do të lutem për secilin prej jush në këto falenderime.”

Më herët, zonja e parë e ardhshme Jill Biden u pa që po zbraste çanta në një bankë ushqimore në Rehoboth Beach. Ky gjest i vogël iu bashkua sfidës me të cilën po përballen organizatat e bamirësisë, të shkatërruara nga pandemia.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një studim i Washington Post, nga fundi i tetorit dhe fillimi i nëntorit, zbuloi se pasiguria ushqimore po rritet me një ritëm të tmerrshëm. Një në 8 amerikanë tha se kishin shkuar pa ngrënë në shtëpi gjatë javës së kaluar, një shifër që u ngjit në 1 në 6 në shtëpi me fëmijë.

Kellie O’Connell, CEO i Lakeview Pantry në Çikago, përshkroi skenat e dhimbshme ndërsa familjet e goditura rëndë vijnë për ndihmë, shumë për herë të parë. Duke përshkruar një familje prej katër vetësh që kishin shteruar kursimet e tyre, O’Connell foli me Brooke Baldwin të CNN për ndjenjat e turpit që shpesh shoqërojnë nevojën për të kërkuar ndihmë.

“Ata erdhën tek ne për të qenë në gjendje të vendosnin ushqim në tryezën e tyre këto Falënderime,” tha ajo.

“Njëri nga prindërit qëndroi në makinë sepse ata ishin pak në siklet për mënyrën se si po merrnin ushqim. Dhe, kështu që është vërtet e vështirë.”

Radhët jashtë mencave janë kthyer në një vulë të hidhur të këtij sezoni të mjerë. Në horizont: më shumë dhimbje. Rreth 12 milion njerëz do të humbasin asistencën e papunësisë. Perspektivat për një raund të dytë të ndihmës financiare në të ardhmen e afërt duken të zymta. Ka një afat financimi nga qeveria disa javë larg, por një stimul i miratuar për herë të parë në maj, i rifreskuar më pas në fillim të tetorit, po lëngon.

Ngecja i ka lënë punëtorët e dëshpëruar amerikanë gjithnjë e më të stërmunduar dhe ka hedhur industri të tëra në rrugë. Mungesa e një figure qendrore, organizuese në Shtëpinë e Bardhë ka filluar gjithashtu të shkaktojë shqetësime në lidhje me proceset në vend për shpërndarjen e vaksinës së koronavirusit.

Në pranverë, kur udhëheqësit lokalë u lanë të bënin oferta kundër njëri-tjetrit për ventilatorë dhe pajisje personale mbrojtëse, zyrtari i lartë i shëndetit shtetëror i Illinois tha se qeveria federale i kishte thënë që nuk mund të përmbushte një kërkesë fillestare prej 400,000 doza. “Ne jemi akoma duke pritur të shohim përgjigje, dhe të kuptojmë ndoshta pse kjo është, por duket se ndarja fillestare që menduam se do të ishte gati të dilte – ky numër është zvogëluar,” i tha Dr. Ngozi Ezike Nia-Malika Henderson CNN.

“Kështu që si rezultat, të gjitha shtetet do të marrin një sasi më të vogël.” .

Stresi financiar nga Covid po bën një dëm emocional

Me Uashingtonin të lidhur në kaos dhe koronavirusin që po përhapet me ritme rekord, një nga ofruesit më të shquar të kujdesit shëndetësor të vendit, Klinika Mayo, njoftoi se po sillte staf nga jashtë shtetit.

Që nga ora 10:00, Të mërkurën, Universiteti Johns Hopkins kishte raportuar 178,752 raste të reja në të gjithë vendin dhe 2,207 vdekje. Kjo pasoi më shumë se 2,100 vdekje të lidhura me Covid-19 të martën, numri më i lartë ky i një dite që nga muaji maj.

Ekspertët e shëndetit publik shqetësohen për miliona amerikanë që do udhëtojnë të Enjten për të kaluar kohë me familjen dhe do të shkaktojnë një valë tjetër infeksionesh.

“Potencialisht është “nëna” e të gjitha ngjarjeve të përhapura,” i tha Dr. Jonathan Reiner, një ish këshilltar i ekipit mjekësor të Shtëpisë së Bardhë, këtë javë për CNN. Në hijen e atyre statistikave të frikshme dhe paralajmërimeve të tmerrshme, Shtëpia e Bardhë lëshoi ​​një deklaratë nga Presidenti duke brohoritur “shërbimin dhe sakrificën” e “përgjigjeve të para, profesionistëve mjekësorë, punëtorëve thelbësorë, fqinjëve dhe patriotëve të tjerë të panumërt”. Ai pastaj vazhdoi të promovojë një sjellje që do t’i rrezikonte më tej të gjithë. “Unë i inkurajoj të gjithë amerikanët të mblidhen”, tha Trump, “në shtëpitë dhe vendet e adhurimit, për të bërë një lutje falënderimi Zotit për bekimet tona të shumta”.

CNN

Përshtati në shqip: F.G/Dosja.al

Shto Koment