KRYESORET
Ekonomi

Tre motra sjellin shijen e kuzhinës afgane në Shëngjin

22 Janar 2022, 16:17 Nga DOSJA
Tre motra sjellin shijen e kuzhinës afgane në Shëngjin

Mes bizneseve të shumta në Shëngjin ndodhet edhe një restorant i cili menaxhohet nga 4 vajza afgane. Pasi i evakuan nga vendi pas rënies së Kabulit dhe i akomoduan në Shëngjin në shtator të vitit 2020, tre motra afgane nuk qëndruan duarkryq, por ndërmorën nismën dhe ngriten një restoranti në vijen e parë të bregdetit. Biznesin e kanë vënë në funksion prej më shumë se dy muajsh, ndërsa realizimi i diçkaje të tillë nuk ka qenë aspak e lehtë për ta.

“Jemi evakuar ngë Afganistani në muajin shtator të vitit 2020 dhe na sollën e na strehuan këtu në Shëngjin,” kujton Mariam, njëra prej tre motrave sipërmarrëse.

“Këtu na pritët mjaft mirë dhe shumë shpejt nisëm të ambjentohemi. Me kalimin e javeve menduam të punësohemi apo të hapim vetë një biznes këtu në Shëngjin. U bëmë bashke me motrat dhe një shoqe tonën nga Afganistani dhe gjetëm një ambjent në vijen e parë të bregdetit afer resortit ku jemi akomoduar. Takuam pronarin dhe ram dakort që të marrim me qira. Menjehër nisëm punën dhe e ngritëm lokalin të cilin e tashmë e kemi funksional prej më shumë se dy muajsh,” thotë Mariam, njëra nga menaxheret e lokalit.

Klientet e këtij restoranti janë kryesisht afganë, por nuk mungojnë as vendasit e shqiptarët e Kosovës të cilët e frekuentojnë masivisht Shëngjinin.

“Ne jemi katër vajza që menaxhojnë lokalin, tre jemi motra. Klientët i kemi kryesisht afganë, pasi u mungon ushqimi afgan. Por kemi edhe klientë shqiptarë, nga Kosova, por edhe të huaj. E pëlqejnë ushqimin tonë, sepse janë të lira, kjo na jep zemër të ecim përpara,”-shton Mariam.

Tek shqiptaret vlerësojnë mikpritjen, çka po ju jep kurojo të ecin në biznesin që kanë ngritur.

“Të gjithë sillen mirë dhe na buzëqeshin, askush nuk është sjellë në mënyrë të papërshtatshme ndaj nesh. Restorantet gatuajnë vetëm prodhime deti dhe nuk na ka rënë rasti të provojmë gatimet tradicionale. Në Lezhë kemi provuar brioshin dhe na është dukur interesant,”-tha Walwala, menaxherja tjeter e restorantit

Prej fillimit të muajit shtator në zonën turistike të Shëngjinit janë strehuar rreth 2 mijë shtetas afgan, të cilët u larguan nga vendi i tyre pas pushtimit të Kabulit nga militantët talibanë. Refugjatet afganë në Shëngjini janë përshtatur mësëmiri dhe shumë shpejt me jeten e re. Paisal me profesion inxhinier është një tjeter i punësuar në zonën turistike të Shëngjinit. Pasi mësoi sadopak gjuhën, ai është bërë pjesë e një kompanie ndërtimi dhe thotë se ndihet mjaft mirë e komod me punën që i është ofruar.

“Unë kam ardhur në Shëngjin që në muajin tetor. Na kanë pritur shumë mire dhe u ambjentova shumë shpejt. Me kalimin e kohës nisa të mësoj sadopak gjuhën, pasi kisha qëllim që të punësohesha për sa kohë do qëndrojmë në Shëngjin. Jam me prefesion inxhinier dhe prej 1 muaj jam punësuar në një kompani ndërtimi. Jam shumë i kënaqur me punën dhe po i përkushtohem shumë. Kam gjetur bashkëpunim dhe shumë mbështetje tek koleget dhe po ja kaloj shumë mire,”-tha Paisal.

Paisal tregon thotë se gjysmen e familjes e ka akoma në Afganistan dhe mendja i rri atje, ndërsa të ardhmen e sheh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po dhe në Kanda, siç ju është premtuar.

“Gjysmen e familjes i kam në Afganistan, pasi nuk munden të largohen. Mendjen e kam atje se po kalojnë një situatë të vështire që prej pushtimit nga Talebanët. Çdo ditë jam në kontakt me ta dhe pres që të bashkohemi sa më shpejt. Të ardhmen nuk e shoh në Shqipëri, por sa kohë të jem këtu do mundohem të punoj sadopak. Siç e dini na është premtuar që ta në çojnë në Amerikë apo Kanada dhe jemi në procedura për dokumentat. Çdo ditë po largohen bashkëkombasit tonë këtu nga Shëngjini dhe shpresojmë që dhe ne të ikim deri në pranverë,”- shton Paisal.

Për mbështetjen dhe integrimin e refugjateve afganë është angazhuar edhe Bashkia e Lezhës. Kryebashkiaku Pjerin Ndreu ka zhvilluar takime të vazhdueshme me përfaqësi të tyre dhe në bashkëpunim me organizatat të ndryshme është angazhuar për t’iu ardhur në ndihmë për nevojat që mund të kenë.

“Zhvilluam një takim ditet e fundit me ta dhe shkëmbyem bashkë ide për integrimin në fushat përkatëse sipas formimit të tyre, si dhe ndamë problematika që i shqetësojnë dhe u dakordësuam për komunikim të vazhdueshëm. I falënderoj për integritetin dhe pozitivitetin në nivel të lartë që kanë treguar deri tani, me një qasje dhe sjellje shembullore. Menjëherë kam marrë kontakte OJF-të për të unifikuar marrëdhënien me refugjatët dhe për t’u ardhur në ndihmë bashkërisht. Jemi dakordësuar unanimisht që koordinimin për ndihmat do ta bëjë Bashkia dhe të gjitha OJF-të do të investohen sipas mundësive që kanë”,-thotë Ndreu.

Refugjatet Afgan të cilët mbërriten në muajin shtator në Shipëri, janë vendosur në ambientet e Rafaelo Resort, i cili ndodhet në vijën e parë të plazhit në qendër të Shëngjinit. Resorti mbahet nën monitorim të vazhdueshëm nga policia për të garantuar sigurinë e tyre, ndërsa aty qëndron në gatishmëri përgjatë 24 orëve dhe një personel mjekësor për t’ju ardhur në ndihmë për çdo problem që mund të kenë. Një pjesë e tyre janë pajisur me vizë Amerikanë apo Kanadeze dhe kanë nisur të largohen nga Shqipëria e të tjere janë në pritje për tu larguar.

Marrë nga Reporter.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!