Sport

Trazirat e tifozëve i kushton 200 milion paund humbje Manchester United, sponsori kryesor frikësohet dhe…

Siç shpjegon Guardian, në fakt, fushata "As një qindarkë më", e nisur nga tifozët kundër kompanive që sponsorizojnë United, shqetëson shumë investitorët. Dhe dikush u tërhoq prapa
Featured image of article: Trazirat e tifozëve i kushton 200 milion paund humbje Manchester United, sponsori kryesor frikësohet dhe… Manchester United

ANGLI-Vendi i dytë në Premier League, dhe një finale e Europa League për të luajtur. Duke parë numrat, sezoni i Manchester United nuk është aspak i keq, edhe pse tifozët janë mësuar të shikojnë skuadrën të fitojnë trofe të rëndësishëm. Megjithatë, inati i tifozëve është bërë i pakontrollueshëm pas pranimit të klubit në Super League.

Pas protestave nga tifozët e Chelsea-t dhe të Liverpool, të cilët ndihmuan në përjashtimin e projektit, tifozët e Blues dhe Reds janë qetësuar. Por ata të United nuk e bënë, përkundrazi, ata filluan një luftë të vërtetë kundër krerëve të klubit.

BOJKOT – Padyshim që nuk është vetëm pakënaqësia e çështjes Super League, sepse problemet midis tifozëve dhe familjes Glazers janë shumë të gjata. Pasi pushtuan fushën dhe rrethimin e hotelit Loëry para ndeshjes kundër Liverpool, lufta ka filluar seriozisht. Diçka që ka disa pasoja, përfshirë ato financiare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Siç shpjegon Guardian, në fakt, fushata “As një qindarkë më”, e nisur nga tifozët kundër kompanive që sponsorizojnë United, shqetëson shumë investitorët. Dhe dikush u tërhoq prapa. Ky është rasti i The Hut Group, një kompani e-commerce me seli në Manchester, e cila kishte nënshkruar një marrëveshje me klubin për të reklamuar markën e saj Myprotein.

TË GJITHË TË HUMBUR – Në teori, nga 1 korriku logoja e fitnesit supozohej të zëvendësonte AON si markë në uniformat stërvitore të ekipit të Solskjaer. Por asgjë nuk do të bëhet në lidhje me të, sepse kompania ka vendosur të anulojë sponsorizimin, i cili duhet të kishte sjellë rreth 200 milion paund në arkat e klubit për dhjetë vjet. Jo saktësisht pak para, veçanërisht duke pasur parasysh krizën që po prek botën e futbollit. Arsyeja e kthesës, shpjegon Guardian, lidhet me protestat dhe bojkotet e njoftuara kundër sponsorëve të United.

E.Ç (Dosja.al)

Shto Koment