LIVE UPDATES
Editorial

Trashëgimia e Merkel në Ballkan, fitoret dhe humbjet ndaj idilit Rama-Vuçiç

15 Shtator 2021, 11:25 Nga DOSJA
Trashëgimia e Merkel në Ballkan, fitoret dhe humbjet ndaj idilit

“Një lamtumirë melankolike drejt së panjohurës”, ishte titulli i gazetës gjermane Tageszeitung, ndërsa Merkel la amanetet politike në Ballkan. U mundua ta ruante rreptësinë e pamjes, ndërsa ndahej me një prej investimeve të veta më të rëndësishme dhe, ashtu sic e përshkruan gazeta gjermane, po e linte rajonin drejt të panjohurës.

Ishte një ngjarje e madhe për Shqipërinë iniciativa e Kancelares gjermane për Ballkanin Perëndimor. Procesi i Berlinit, ishte më shumë një afrim me Gjermaninë se sa me Serbinë dhe vendet e tjera të rajonit.

Vizitat e Kancelarëve gjermane dhe takimet dyplëshe në histori, nuk bëjnë dot numrin e takimeve të Ramës me Merkelin dhe vizitat e saj në Tiranë. I gjithë rajoni u ndie po kaq i rëndësishëm, kur numri një i Gjermanisë dhe Europës, ishte aq afër, aq e pranishme dhe aq e vëmendshme.

Pa rezultate të mëdha, megjithëse ajo nuk e pranoi. Pa rezultate në dukshme do të ishte më e saktë. Vërtetë që ofera miliarda dollarëshe e BE për rajonin ishte tunduese, por për liderët e korruptuar të Ballkanit Perëndimor, më tunduese se bërja e projekteve dhe transparenca për shpenzimin e parave, është krijimi i një hapësire paralele, ku pushteti i tyre politik dhe ekonomik, mund të jetë fare mirë edhe kriminal dhe i pakontrolluar.

Me këtë qëllim krijuan iniciativën paralele të Novi Sadit, që e quajtën Shengen Ballkanik (sipas emrit të Fatos Nanos në fillim të viteve 2000) dhe më pas Open Balkan.

Në vend të projekteve rajonale që ofroi të financonte BE, zgjodhën projektet individuale nga Lindja, me investime miliardëshe, që edhe kur dihet donatori, nuk dihet qëllimi, nuk garantohet suksesi.

Përzierje interesash, kompani offshore, pastrim parash dhe përfitime private të klikave drejtuese, ia zunë vendin, ofertës “burokratike” të Procesit të Berlinit, për projekte të financuara nga paratë e europianëve, me kushtin që të ketë studime fizibiliteti dhe transparencë, t’i shërbejnë zhvillimit të përbashkët dhe përfitimi të shkojë tek publiku, jo tek individët me pushtet.

Tregut të Përbashkët Ballkanik, që garanton 4 liritë, si një hap me tej i marrëveshjeve CEFTA të tregtisë së lirë, më një kuadër ligjor që mbron prodhimet kombëtare nga asimilimi, me garancitë e Gjermanisë dhe BE-së për respektimin e angazhimit, i mbivendosën një marrëveshje kaubojsish, që e shndërron Ballkanin në “Far West”, një terren ku fiton më i forti dhe më i forti ekonomikisht sot dihet që është Serbia, që ka mbledhur investitorë nga Amerika deri në Kinë, përfshirë Rusinë.

Në “lamtumirën drejt së panjohurës”, Merkel, këmbënguli në investimin e saj, procesin e Berlinit. Disa herë në Konferencë shtypi me Edi Ramën, i mori edhe përgjigjen nga goja, që të mos e linte të kundërshtonte.

Ndërsa Edi Rama, ndërsa në njërën anë i vë kazmën investimit të saj, në krahun tjetër i bën komplimente, me shpresën se kështu do ta falë.

Kur e sheh se nuk ka efekt, mundohet tinëzisht ta përfshijë Ballkanin e Hapur në Procesin e Berlinit, lëpin me shpejtësi c’ka pështyrë në mungesë të saj, teksa gafurret si i forti i rajonit nëpër Maqedoninë e brishtë dhe mohon veten duke e quajtur Edi Ramën e Ohrit dhe Shkupit, si prodhim të armiqve politikë.

Merkel nuk e prishi atmosferën e ikjes. Vetëm sa përmendi datën 5 tetor, kur 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, duhet të jenë gati për Tregun e Përbashkët Rajonal. Dy ditë më parë Sekretari i Shtetit pranë Ministrisë së Jashtme Gjermane, Miguel Berger, la të kuptohet qartë se nuk mund të ketë integrim në BE jashtë Procesit të Berlinit: “Për ne është vendimtare të avancojmë punën për Tregun e Përbashkët Rajonal të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Procesit të Berlinit. Kjo është shumë e rëndësishme, sepse Tregu i Përbashkët Rajonal, i cili do të krijohet deri në vitin 2024, është parakushti kryesor për zbatimin me sukses të Planit Ekonomik dhe Investues të BE -së në rajon.”

Mjaftoi një numër, 5, që Kancelarja, të flakë gjithë piruetat pa dinjitet të Ramës, që mundohej të thoshte se ai me Vuçiçin, po e përjashtonin Gjermaninë dhe BE, sepse e vlerësojnë shumë atë që ka bërë Gjermania dhe BE.

Albin Kurti nuk iu përgjigj sulmit që Edi Rama i bëri duke përdorur prezencën e Merkel. Me një gjuhë të thjeshtë shpjegoi se nuk mund të ulet në një marrëveshje me Serbinë pa garancinë e Bashkimit Europian, ashtu si nuk po ulet në bisedimet dypalëshe pa garancinë e BE.

Se një Ballkan i Hapur, pa një garant, nuk mund të funksionojë, sepse Serbia ka treguar dhe po tregon se nuk respekton asnjë marrëveshje, asnje shtet sovran në Ballkan dhe destabilizon aty ku mundet, sic po bën në Malin e Zi, siç bën rregullisht në Bosnje – Hercegovinë dhe siç bën në Kosovë.

Po me gjuhë të thjeshtë, Kurti shpjegoi se në çdo marrëveshje që bëhet me Serbinë, nuk bihet dakord për termat, si psh. Shtet, që Serbia nuk e pranon të përdoret për Kosovën.

Kjo pengon jo vetëm CEFTA-n, kjo pengon një marrëdhënie normale mes Kosovës dhe Serbisë. Ndërsa Kosova vuan përballë Serbisë, edhe për marrëveshjet bazë, Edi Rama, e denoncon përpara fuqisë më të madhe europiane si shtet jo bashkëpunues, që, ndryshe nga Serbia, nuk ulet në tryezat e përbashkëta.

Nëse ka një të panjohur që Merkel do lërë pas, është pikërisht rruga që Rama dhe Vuçiç duan të imponojnë, duke shmangur Gjermaninë dhe BE, sulmi që i vjen Kosovës andej nga pret mbështetje, ndërkohë që po kërkon një marrëveshje me Serbinë, falimentimi që kërcënon prodhimin shqiptar nga produktet e serbe dhe maqedonase që do shtohen pa kontroll.

Merkel nuk pati kohë ta implementonte plotësisht Procesin e Berlinit të nisur 7 vjet më parë. Ndoshta dështoi të ndërkonte, por pati sukses në ndalimin e shkatërrimit të Ballkanit, kur bllokoi shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Produktin e parë të idilit Rama- Vucic pati kohë ta shkatërrojë, për të dytin “lamtumirë drejt së panjohurës”./Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial analiza nga enton abilekaj angela merkel edi rama enton abilekaj procesi i berlinit turi i merkel analiza nga enton abilekaj angela merkel edi rama enton abilekaj procesi i berlinit turi i merkel

Sondazh

Poll

Editorial 15 Shtator 2021, 10:04

DW: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung nën titullin “Me vështrimin anash drejt Kinës” shkruan se kancelarja Merkel e theksoi në Ballkan rëndësinë e rajonit për B...

Editorial 13 Shtator 2021, 13:01

Për çfarë po luftojnë Berisha me Bashën?

Argumentet që po hedh PD në publik për përjashtimin e Berishës, vetëm sa e rëndojnë pozitën e Lulzim Bashës. Në linjën e fjalimit që mbajti të enjtën në mbrëmje...

Editorial 10 Shtator 2021, 11:14

Berisha ka aleat gjysmën e Lulzim Bashës

Për Lulzim Bashën paska qenë më e lehtë të dalë kundër vetes se kundër Berishës. Në vendimin më të rëndësishëm të jetës, në aktin publik të vrasjes së babait po...

Editorial 8 Shtator 2021, 08:04

I gjithë pushteti në duart e talebanëve

AFGANISTAN– Afganistani që tani është një emirat represiv islamik. Mjafton për këtë një emër, ministri i Brendshëm i emëruar, Sirajudin Hakani qëndron që nga vi...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra