Sport

Përshëndetje fashiste në ndeshjen ndaj Anglisë, trajneri i Bullgarisë jep dorëheqjen

Të martën, një ditë pas ndeshjes kryeministri i bullgarisë Boyko Borisovv, dha urdhërin që presidenti i federatës Borislav Mihaylov, të jepte dorëheqjen nga posti i tij, si dhe drejtuesit e zyrave qëndrore të federatës së futbollit bullgar.
Featured image of article: Përshëndetje fashiste në ndeshjen ndaj Anglisë, trajneri i Bullgarisë jep dorëheqjen

SOFJE – Ndeshja midis Anglisë dhe Bullgarisë e zhvilluar në Sofje gjatë ditës së hënë, mesa duket ka përcjellë një imazh aspak të mirë të vendit mikëpritës, teksa ndeshja u detyrua të ndalohej dy herë si pasojë e thirrjeve rraciste që tifozët bullgarë i bënë lojtarëve anglezë.

Ndeshje përfundoi me rezultatin 6-0 për Anglinë, por kjo nuk ka qënë gjithçka.

Tifozët bullgarë kanë brohoritur në kor përshëndetje naziste për anglezët gjatë gjithë ndeshjes, dhe gjithashtu i kanë quajtur ata majmunë dhe të shpifur.

Bullgaret duke bere gjeste rraciste.

Trajneri i kombëtares bullgare Krasimir Balakov, deklaroi pas përfundimit të ndeshjes, se ai nuk ka dëgjuar asnjë thirrje raciste të bërë nga tifozët, dhe nëse UEFA i provon atij të kundërtën, se në stadiumin e Sofies ka patur thirrje raciste, atëherë ai është i gatshëm të japi dorëheqjen nga posti i tij.

Reagimi i UEFA-së ka qënë i menjëhershëm, e cila ka ndëshkuar ekipin kombëtar bullgar me katër akuza të cilat janë: thirrje raciste në stadium, hedhjen e objekteve të mprehta në fushën e stadiumit, pengimin e himnit kombëtar anglez, dhe përsëritjen e figurave raciste në ekranin e madh të stadiumit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga ana tjetër UEFA ka ndëshkuar edhe ekipin kombëtar anglez me dy akuza, e para është pengimi i himnit kombëtar bullgar nga tifozët anglezë,  dhe për numrin e pamjaftueshëm të policëve të sigurisë gjatë ndeshjes së kryer.

Të martën, një ditë pas ndeshjes kryeministri i bullgarisë Boyko Borisovv, dha urdhërin që presidenti i federatës Borislav Mihaylov, të jepte dorëheqjen nga posti i tij, si dhe drejtuesit e zyrave qëndrore të federatës së futbollit bullgar.

Ndërsa ditën e sotme, pas dorëheqjes së presidentit të federatës, dha dorëheqjen dhe trajneri i ekipit kombëtar bullgar Krasimir Balakov.

Burimi:NewsSky

E.C/Dosja.al

Shto Koment