Bota

Tragjike! Fundoset anija në brigjet e Libisë, humbin jetën 24 migrantë në Detin Mesdhe

Lajmin e ka bërë të ditur Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin e cila ka njoftuar se kanë mbijetuar 45 persona. Këta taë fundit tashmë janë arrestuar duke qenë se kishin dashur të kalojnë nga deti në mënyrë ilegale. 
Featured image of article: Tragjike! Fundoset anija në brigjet e Libisë, humbin jetën 24 migrantë në Detin Mesdhe Pamje nga Deti Mesdhe

LIBI- 24 njerëz kanë humbur jetën ditën e sotme ditën e djeshme, pasi një anije gome që mbante migrantë të parregullt është mbytur në Detin Mesdhe pranë Libisë. Lajmin e ka bërë të ditur Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin e cila ka njoftuar se kanë mbijetuar 45 persona. Këta të fundit tashmë janë arrestuar duke qenë se kishin dashur të kalojnë nga deti në mënyrë ilegale.

“Ekipet e Rojës Bregdetare Libiane zbuluan tre anije gome që mbanin migrantë të parregullt. Njëra nga anijet u përmbys, duke vrarë viktimat” u tha zëdhënësja e IOM Safa Msehli gazetarëve në zyrën e Kombeve të Bashkuara në Gjenevë.

Deti Mesdhe është rruga të cilët zakonisht ndjekin migrantët nga Afrika, kryesisht nga Libia, të cilët përpiqen të futen në Evropë përmes Italisë dhe Maltës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: AA

(A.k.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment