Aktualitet

Tragjedia e Ostrenit/ Nëna me tre fëmijët humbën jetën si pasojë e asfiksisë nga soba e drurit

 • Flet administratori i Ostrenit: Soba kishte qenë ndezur, 16 vjeçarja shumë e trishtuar
 • Eksperët nga ekzaminimet paraprake kanë dalë në përfundimin se tre anëtarët e familjes Tola humbën jetën si pasojë e asfiksisë nga soba e drurit, me të cilën ngroheshin.
  Featured image of article: Tragjedia e Ostrenit/ Nëna me tre fëmijët humbën jetën si pasojë e asfiksisë nga soba e drurit Rajmonda Tola, me dy fëmijët, Rudina Tola dhe Fatjon Tola.

  Bulqizë-Detaje të reja kanë dalë nga tragjedia e Ostrenit në Bulqizë, ku humbën jetën tre anëtarë të familjes Tola, Rajmonda Tola, me dy fëmijët, Rudina Tola dhe Fatjon Tola. Burimet nga grupi i ekspertizës bëjnë me dije se tre anëtarët e familjes Tola humbën jetën si pasojë e asfiksisë nga soba e drurit, me të cilën ngroheshin. Në këtë përfundim paraprak kanë arritur ekspretët, pas ekzaminimeve paraprake të bëra ndaj vajzës 16-vjeçare të familjes Tola, e cila arriti të mbijetonte. Mësohet se në rrugët e frymëmarrjes së 16-vjeçares së mbijetuar, janë gjetur mbetje karboni, të cilat krijohen nga tymi.

  Por, burimet thonë më tej se kjo ekspertizë nuk është përfundimtare, pasi Mjekësia Ligjore pritet të flasë me verdiktin përfundimtar lidhur me shkaqet që sollën vdekjen e nënës

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ngjarja e rëndë ndodhi më 15 shkurt në Bulqizë, ku nëna me dy fëmijët e saj u gjetën të pajetë.  40-vjeçarja është identifikuar si Rajmonda Tolaj, ndërsa fëmijët si Rudina, Fatjon. E helmuar mbeti edhe vajza tjetër Merita, 16 vjeç, por ajo fatmirësisht mbijetoi dhe aktualisht ndodhet në QSUT në Tiranë jashtë rrezikut për jetën. Në momentin që ndodhi ngjarja, kryefamiljari nuk ndodhej në banesë pasi punonte në Greqi. Mjeku i zonës nuk përjashton as mundësinë që familja të jetë helmuar nga ushqimi.

  J.V/Dosja. al

  Shto Koment