Aktualitet

Trafik qeniesh njerezore dhe emigracion i paligjshëm, arrestohet në Itali shqiptari i shumëkërkuar nga Britania e Madhe, policia humbi gjurmët e tij në tetor

Policia italiane ka arrestuar një 34-vjeçar shqiptar, i cili kërkohej nga Britania e Madhe për trafik qeniesh njerëzore dhe favorizim të emigracionit të paligjshëm.
Featured image of article: Trafik qeniesh njerezore dhe emigracion i paligjshëm, arrestohet në Itali shqiptari i shumëkërkuar nga Britania e Madhe, policia humbi gjurmët e tij në tetor Foto ilustruese

ITALI-Një 34-vjeçar shqiptar i kërkuar nga autoritetet britanike u arrestua ditën e sotme në Itali. Autoritetet britanike kishin lëshuar një arrest europian për shqiptarin.

Ky i fundit konsiderohet nga policia britanuke si anëtar i një grupi shqiptarësh, të përfshirë në trafikun e qenive njerëzore dhe favorizim të emigracionit të paligjshëm, të shtetasve jo anëtare të Bashkimit Europian.

Operacioni për kapjen e tij nisi që në tetorin e shkuar, por autoritet humbën gjurmët e tij. Pas një serie përgjimesh, seksioni i hetimeve investigative, konstatoi se shqiptari kishte firmosur një kontratë shtëpie në Uboldo. Menjëherë karabinierët shkuan në vendin ku ndodhej shtëpia dhe kryen arrestimin e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tashmë ai ndodhet në burgun e Busto d’Arsizzio, në pritje të procedurave të ekstradimit.

Marrë nga Lisaronno.it

(g.sh./dosja.al)

Shto Koment