Aktualitet

VIDEO/ Akuzohet për tjetërsim pronash, ish-deputeti Arben Ndoka paraqitet para GJKKO për dosjen “339”

Ndoka është marrë i pandehur dhe akuzohet për ‘falsifikimi të dokumenteve’, ‘falsifikim i vulave, stampave ose i formularëve’,’ shpërdorimi i tokës” në kuadër të një grupi kriminal, të përfshirë në tjetërsim tokash në zonën bregdetare në qarkun e Lezhës.  
Përditësuar:

TIRANË– Arben Ndoka, ish-deputeti i Partisë Socialiste në qarkun e Lezhës, është paraqitur pranë Gjykatës Speciale Kundër Korrupsionit, për seancën paraprake ndaj një pjesë të dosjes “339”. Ndoka është marrë i pandehur dhe akuzohet për ‘falsifikimi të dokumenteve’, ‘falsifikim i vulave, stampave ose i formularëve’,’ shpërdorimi i tokës” në kuadër të një grupi kriminal, të përfshirë në tjetërsim tokash në zonën bregdetare në qarkun e Lezhës.  

Vendimi për marrjen të pandehur të Ndokës dhe dërgimin e çështjes në gjykatë kundër tij është marrë në muajin dhjetor 2019, nga prokuroria e Krimeve të Rënda, e cila bashku me ish-deputetit nën akuzë ka vënë dhe 14 persona të tjerë, si të implikuar në skemën e tjetërsimit të pronave në zonën e “Rranës së hedhun” në Lezhë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Bashkë me ish-deputetin nën akuzë ka vënë dhe 14 persona të tjerë, si të implikuar në skemën e tjetërsimit të pronave në zonën e “Rranës së hedhun” në Lezhë, ndër to edhe deputeti tjetër i PS-së, Arben Çuko. Mes te pandehurve janë Gjevi Ndoka, Erald Osmaci, Bledar Cara, Bled Ndoka, Lule Zeneli e persona të tjerë.

Gjithçka u zbulua nga hetimet e prokurorisë për vëllain e Arben Ndokës, Gjevi Ndoka, si i lidhur me Avdylajt e Shijakut, të cilët akuzohen për trafik droge dhe porositës të heroinës së laboratorit të Hasit. Gjatë “VOL-VO 4” në të gjithë Shqipërinë u goditën 4 grupe kriminale me 44 urdhër-arreste. 27 persona u vunë në pranga brenda një dite ndërsa baza e këtyre bandave ishte në Shijak dhe Lezhë. U arrestua edhe ish-deputeti që më pa u la i lirë.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment