Aktualitet

Tjetër tërmet ‘shkund’ Shqipërinë, epiqendra në Kepin e Rodonit

Sipas informacioneve mësohet se epiqendra e këtij tërmeti ka qenë në Kepin e Rodonit dhe mangituta ka qënë me mangitutë 4.6 i shkallës rihter.
Featured image of article: Tjetër tërmet ‘shkund’ Shqipërinë, epiqendra në Kepin e Rodonit

DURRËS– Një tërmet i fortë është ndjerë rreth orës 23;19 në Durrës dhe zonat përreth.

Sipas informacioneve mësohet se epiqendra e këtij tërmeti ka qenë në Kepin e Rodonit dhe mangituta ka qënë me mangitutë 4.6 i shkallës rihter.

Lëkundjet kanë ardhur nga 10 kilomtra thellësi dhe janë ndjerë deri në Tiranë. Ky tërmet, vjen pas një seri lëkundjesh të ndodhura sot ku e më e madhja ishte me mangitutë 5.4 i shkallës rihter.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

36 viktima, 658 të lënduar, 47 të shpëtuar, ky është bilanci i tërmetit të djeshëm, që e ka futur vendi në zi kombëtare dhe ka detyruar autoritetet të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme. Ende vijojnë kërkimet në Thumanë dhe Durrës pas tërmetit, pasi mbi 25 persona janë ende të humbur nën rrënoja, dhe nuk dihet asgjë për fatin e tyre. 62 persona po marrin mjekim në spitalin e Traumës.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment