Aktualitet

Tjetër përgjigje për Metën? Soreca: Reforma në Drejtësi po zbatohet me përpikmëri

Ai tha se reforma është zbatuar me përpikmëri me Kushtetutën dhe me ligjet e miratuara në Kuvend, duke dhënë dhe një përgjigje të tërthortë për Presidentin Meta

TIRANË- Ambasadori i BE-në Shqipëri gjatë një aktiviteti për përfshirjen e Shoqërisë civile në Reformën në Drejtësi ka thënë se kjo reformë duhet të jetë përparësi për çdo politikan.

Ai tha se reforma është zbatuar me përpikmëri me Kushtetutën dhe me ligjet e miratuara në Kuvend, duke dhënë dhe një përgjigje të tërthortë për Presidentin Meta, i cili tha se reforma nuk po zbatohej siç duhej.

PJESË NGA FJALA

Reforma në Drejtësi i ka dhanë një shtysë shoqërisë civile në pjesëmarrje. Kjo reformë ka bërë një ndryshim shumë të madh, pasi shoqëria ka qenë pjesë kyçe e sistemtit. Unë dua t’u bëj një thirrje të gjithëve që të merrni pjesë në sistem pasi ai sot është i juaji. Bashkimi Evropain është partneri juaj kryesor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Është puna e çdo qytetari që të mos jap apo të marrë rryshfet, çdo qytetarë duhet të denoncojë paligjshmëritë. Shumica e qytetarëve janë për reformën, ky është një objektiv kombëtar. Sa i përket integritetit është arritur një rezultat i mirë, Reforma e drjetëisë është zbatuar në përpikmëri me Kushtetutën dhe me ligjet. Pas pak ditësh komisioni do të prezantoj raportin e progresit arrtijet e Shqipërisë. Reforma në Drejtesi dhe integrimi për në BE duhet të jetë përparësi për çdo politikan shqiptar.

Sot është organizuar një takim për pjesëmarrjen e shoërisë civile në zbatimin e Reformës në Drejtësi. Nga ky takim Soreca i ka dhënë një përgjigje tjetër Ilir Metës, duke thënë se zbatimi i Reformës në Drejtësi po bëhet me përpikmëri. Ndërkohë që Etilda Gjonaj ka bërë thirrje për bashkim të politikës, pasi reforma është një ngjarje historike për vendin.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment