LIVE UPDATES
Aktualitet

Tirana në krizë për ujë, banorët të shqetësuar: Vjen vetëm 30 minuta në ditë

2 Shtator 2019, 09:45 Nga DOSJA
Tirana në krizë për ujë, banorët të

TIRANË- Lagje të tëra të Tiranës muajin gusht e kanë kaluar pa ujë. Muajin më të nxhetë të vitit, mijëra banorë në kryeqytetat e kanë kaluar pa burimin kryesor të jetës. Që në fillim të gushtit dhe deri sot, zona e Astirit ka pasur mungesë të theksuar të ujit, pasi furnizoheshin vetëm një orë në ditë.

Ata kanë ngitur shpesh herë shqetësimin e tyre, por autoritetet, në këtë rast Bashkia Tiranë dhe UKT nuk kanë reaguar. Por Astiri prej ditësh nuk është lagjia e vetme që ka mungesë të furnizimit me ujë. Banorë të shumtë kanë shkruar në redaksinë e Dosja.al se dhe Yzbershti, Lapraka dhe Fresku kanë të njëjtin problem.

Këto ditë të nxehta ata po i kalojnë duke kursyer uji, pasi në çezmat e tyre ka vetëm një 30 minuta në ditë. “Na vjen vetëm 30 minuta në ditë dhe pa presion”, kështu shprehet një banorë e Freskut për Dosja.al. Sipas banorëve të këtyre lagjeve, uji është një problem shumë i madh për ta, pasi nuk mund të jetojnë në këtë mënyrë.

Por dhe pse mijëra banorë të këtyre lagjeve, që janë shumë të mëdha, nuk kanë ujë, ende nuk kemi asnjë reagim nga Bashkia Tiranë. Denoncime të shumta janë bërë dhe në rrjetet sociale, por sërish nuk është marrë asnjë masë.

Ndërkohë ditën e djeshme pati një reaghim nga Partia Demokratike, ku denoncoi mungesën e ujit. Albana Vokshi, ish-deputete e PD, deklaroi se dhe uji që vjen në çezmat e banorëve është i ndotur. “Qytetarët ankohen se uji vjen i ndotur në rubineta në rrezik shpërthimi epidemish. Sipas stafit të UKT, nuk ka prioritete, nuk ka hot-spote, nuk ka plane veç çfarë të dalin më parë mundësitë për të zhvatur!”, shtoi ajo në deklaratë.

Po ashtu duhet të sjellim në vëmendje dhe një fakt tjetër, rritjen e çimit të ujit. Dy vite më parë kreu i Bashkisë në Tiranë, Erion Veliaj, propozoi rritjen e çmimit të ujit, me premtimin se do rritej sasia e furnizimit, ku me kalimin e viteve e gjithë Tirana do kishte 24 orë ujë në ditë. Kanë kaluar dy vite nga premtimi i Veliajt, por duket se orët e furnizimit me ujë në Tiranë nuk janë rritur, por përkundrazi janë ulur.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Aktualitet Aktualitet Astiri pa uje fresku pa uje kriza per ujin Tirana pa uje Astiri pa uje fresku pa uje kriza per ujin Tirana pa uje

Sondazh

Poll

Aktualitet 2 Shtator 2019, 09:35

Shpërthen bombola e gazit në një banesë në Fier

Fier- Në Kuman në Fiert ka shpërthyer një bombolë gazi në një banesë. Në momentin e shpërthimit nuk ka pasur asnjë person në banesë.Mësohet se janë të shumta dë...

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!