Sociale

Tirana fituese e “European Youth Capital 2022”, çfarë do të thotë ky çmim për të rinjtë

Ndërkohë pas marrjes së këtij çmimi, ka ardhur një reagim dhe nga kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i cili në një postim në mediat sociale shkruan se ky është një super lajm për të rinjtë.
Featured image of article: Tirana fituese e “European Youth Capital 2022”, çfarë do të thotë ky çmim për të rinjtë Njoftimi për shpalljen e fituesit

TIRANË- Kryeqyteti i Shqipërisë, Tiranë është shpallur fituese e “European Youth Capital 2022”. Ky çmim jepet nga Forumi Evropian Rinor, i cili mes 5 qyteteve zgjodhi Tiranën si kryeqendrën e të rinjve për vitin 2022. “Urime Tirana! Ju keni treguar një angazhim të madh për të ndërtuar një trashëgimi të qëndrueshme që do t’i vendosë të rinjtë në zemrën e qytetit tuaj”, shkruhej në njoftim.

Fituesi u zgjodh nga një juri e pavarur që përbëhej nga përfaqësues të institucioneve dhe organizatave të mëposhtme: Parlamenti Evropian, Komiteti i Rajoneve, Kongresi i Autoriteteve Lokale dhe Rajonale të Këshillit të Evropës, Komiteti Ekonomik dhe Social Evropian, Këshilli i Komunave dhe Rajoneve Evropiane, Këshilli Këshillimor i Rinisë i Këshillit të Evropës, Zyra e OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut, Fondacioni Schëarzkopf Evropa e Re, Nisma e Shoqërisë së Hapur për Evropën, IDEA Ndërkombëtare, EurActiv, Lëvizja Evropiane Ndërkombëtare, Eurodesk dhe Forumi Rinor Evropian.

Erion Veliaj me të rinjtë pas marrjes së çmimit

Ndërkohë pas marrjes së këtij çmimi, ka ardhur një reagim dhe nga kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i cili në një postim në mediat sociale shkruan se ky është një super lajm për të rinjtë.

“Tir❤️na është zyrtarisht fituese e çmimit 🏆European Youth Capital 2022! 🎉🚀 Super lajm për qytetin e veçanërisht për të rinjtë që do jenë motori i vitit europian të rinisë 2022”, shkruan Veliaj në Facebook.

Çfarë do të thotë të jesh fitues i “European Youth Capital 2022”?

Kryeqyteti Rinor Evropian krijon një ndikim pozitiv në shumë fusha:

Hap mundësi të reja

Sjell ndryshim pozitiv

Inkurajon pjesëmarrjen aktive

Promovon vullnetarizmin

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nxit identitetin evropian

Diversiteti dhe përfshirja e kampionëve

Forcon organizatat rinore

Rrit investimet në rininë

Përmirëson zërin e qytetit tuaj në Evropë

Kthen qytetin tuaj në një pikë takimi ndërkombëtar

Lidh të rinjtë

Kryeqyteti Rinor Evropian është një titull i dhënë nga Forumi Rinor Evropian i krijuar për të fuqizuar të rinjtë, forcimin e pjesëmarrjes së të rinjve dhe forcimin e identitetit evropian. Çdo vit, një qytet i ri evropian i jepet mundësia të shfaqë idetë, projektet dhe aktivitetet e tij inovative që synojnë të ngrejnë zëra të rinj dhe të sjellin një perspektivë të re rinore për të gjitha aspektet e jetës së qytetit. Titulli i Kryeqytetit Rinor Evropian do të jepet për herë të 14-të në 2022. Herën e parë ishte në Roterdam në 2009.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment